Nane ve papatya çayı ruh halini ve hafızayı etkiliyor

-
Nane ve papatya çayı ruh halini ve hafızayı etkiliyor

Northumbria Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, nane çayı ve papatya çayı için yaptığı çalışmada, bu çayların ruh halini ve hafızayı etkilediğini belirledi.

Northumbria Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden araştırmacılar, nane çayı içmenin dikkati arttırdığını, papatya çayı içmenin ise sakinleştirici bir etkisinin olduğunu tespit etti.

Bir çalışmada, araştırmacılar 180 gönüllüden papatya veya nane çayı içmesini istedi ve katılımcıların içme öncesi ve sonrasındaki bilişseliğini ve ruh halini test etti. Çalışmada kontrol grubu karşılaştırma amacıyla yalnızca sıcak su içti.

Araştırmacılar nanenin hem ruh halini hem de bilişselliği arttırdığını, uzun dönemli hafızayı, kısa süreli hafızayı ve uyanıklığı arttırmaya yardım ettiğini, papatyanın ise hafızayı ve dikkat hızını önemli derecede düşüren sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisinin olduğunu belirledi.

Bu çaylar ile kilo vermek daha kolay

cay-gidahatti (2)

Nane çayı içenlerin uzun dönem hafızası daha iyi

Çalışmayla ilgili yorum yapan Psikoloji Bölümü Başkanı Dr. Mark Moss, “Nane, fizyolojik veya mental açıdan uyarıcı olma özelliğiyle biliniyor. Nane sizi etkiliyor ve biraz daha canlı hissetmenizi sağlıyor. Biz de insanlara nane çayı ve daha sakinleştirici bir içecek olan papatya çayı vererek ve daha sonrasında bazı bilgisayarlı testler yaparak bu olayı test etmek istedik. Nane çayı içenlerin uzun dönem hafızasının daha iyi olduğunu ve gördükleri kelime ve görüntüleri daha çok hatırlayabildiklerini belirledik. Bunun aksine, papatya çayı içenler görevleri yerine getirmek konusunda daha yavaş kaldı,” ifadelerini kullandı.

Yulaf özü hafızayı güçlendiriyor

Dr. Moss sözlerine şunları ekledi: “Farklı bitkilerin ruh hali ve hafıza üzerindeki zıt etkilerini görmek ilginç. Bizim araştırmamız, bitkilerin özellikle ileri yaş gruplarında faydalı etkileri olabileceğini gösteriyor. Sağlığınız zaten yerindeyse, bu araştırma hafızanızı arttırabileceğiniz bir fırsat olduğunu gösteriyor.”

cay-gidahatti (1)

Diğer faydalı bitki çayları

Northumbria Üniversitesi, psikoloji alanında yaptığı çalışmalar konusunda İngiltere’nin en iyi 20 üniversitesi arasında gösteriliyor.

Northumbria Üniversitesi Psikoloji Bölümü, bazı bitki ve maddelerin ruh hali ve hafıza üzerindeki etkilerini belirlemek için bazı çalışmalar yürüttü. Araştırmacılar adaçayı, ginseng, oğul otu (Melissa officinalis) ve gingko bilobanın zihinsel performansı arttıran olumlu etkileri olduğunu belirledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir