Mutfak harcaması bir ayda 12 TL arttı

-
Mutfak harcaması bir ayda 12 TL arttı

TÜRK-İŞ’in Kasım ayı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması sonuçlarına göre, 4 kişilik bir ailenin gıda harcamaları son bir ayda 12 TL arttı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) da 1.390,61 TL’ye yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), yirmi sekiz yıldan bu yana her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Kasım ayı sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.390,61 TL belirlendi.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.529,66 TL oldu.

Bekar olan bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de 1.683,50 TL’ye yükseldi.

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı son bir ayda 12 TL arttı.

2015 yılının ilk onbir ayı sonunda ise ailenin sadece mutfak harcamasına 158 TL ek yük geldi. Ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış ise yılbaşına göre 515 TL tutarında gerçekleşti.

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2015 Kasım ayı itibariyle şöyle oldu:

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,84 oranında artış gösterdi.

Yılın ilk onbir aylık dönemi sonunda artış yüzde 12,84 oranında oldu.

Gıda enflasyonunda oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 13,53 oldu.

Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,43 olarak hesaplandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir