Murat Ülker, Nutella iddialarına ne dedi?

-
Murat Ülker, Nutella iddialarına ne dedi?

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, İtalya Ferrero ailesinin sahibi olduğu Nutella’yı satın alacakları yolunda basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Medyada yer alan haberlerde, Godiva ve United Biscuits gibi dünya devlerini satın alan Yıldız Holding’in şimdi de İtalya Ferrero ailesinin kakaolu fındık kreması markası Nutella satın alması için el sıkışmak üzere olduğu iddiasına yer verildi.

nutella-gidahatti

Haberlerde, son dönemde dünya çapında satın almalarla adından söz ettiren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in, İtalyan bir markanın peşinde olduklarını açıkladığı bilgisine de yer verildi. Murat Ülker, 9 Mayıs’ta yaptığı bir açıklamada, İtalyan bir markanın peşinde olduklarını söylemiş ancak markanın ismini açıklamamıştı. Bu açıklama dayanak gösterilerek, Murat Ülker’in satın alacakları sinyalini verdiği, ancak ismini sır gibi sakladığı markanın Nutella olduğu, Nutella’nın satın alma işlemlerinin yakın zamanda tamamlanacağı iddia edildi.

Nestle’nin yeni ortağı: Alibaba

murat-ulker-yildiz-holding-gidahatti

Murat Ülker bizzat açıkladı

Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker’in sahibi Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, basında yer alan Nutella’yı satın alacaklarına dair haberlere, sabah saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile yanıt verdi.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ferrero ailesi tanıdığım kıymetli meslektaşım. Ülkemizde üretici ve ihracatçı. Bazı basında çıkan Nutella haberleri gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Nutella’ya Nestle de talip olmuştu

İtalyan Ferrero ailesinin sahibi olduğu kakaolu fındık kreması markası Nutella, dünya gıda devlerinin radarında bulunuyor. Nestle, 2013 yılında Nutella’yı satın almak için teklifte bulunmuş, ancak Ferrero ailesi satışa yanaşmamıştı.

Nutella’nın mucidi Michele Ferrero’nun geçen yıl ölümünün ardından yönetiminde üçüncü kuşağın bulunduğu Ferrero’nun sadece Nutella’yı değil, şirketin tamamını satmayı tercih edebileceği bildirilmişti.

“Son dört yılda yüzde 25 büyüdük”

united-biscuits-gidahatti

Godiva ve United Biscuits satın almaları

Yıldız Holding, 2007’de ABD’li Campbell Soup’tan satın aldığı dünya devi çikolata markası Godiva’yı daha da büyütmüştü. 2014’te ABD’li şeker devi DeMet’s’i satın alan holding, aynı yılın sonunda İngiliz devi United Biscuits’i satın alarak dünyanın en büyük üçüncü bisküvi üreticisi oldu.

Nutella Manisa’da da üretiliyor

Ferrero, 2013 yılından itibaren Manisa’nın da aralarına katıldığı dünyadaki birçok ülke ve şehirdeki fabrikalarında Nutella üretimi için dünyadaki fındık rezervinin yüzde 25’ini kullanıyor. Türkiye’de de büyük ölçüde fındık alımı yapan Nutella ve diğer Ferrero ürünlerinin Türkiye’deki satış miktarı yıllık 1 milyar lirayı aşıyor. Ferrero, ciro bazında Türkiye’de Yıldız Holding’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın