Muharrem Selçuk Gıda Biyoteknolojisi ve Biyogüvenlik Çalıştayı’nda konuştu.

-
Muharrem Selçuk Gıda Biyoteknolojisi ve Biyogüvenlik Çalıştayı'nda konuştu.

TAGEM Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik

TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, Gıda Biyoteknolojisi ve Biyogüvenlik Çalıştayı’nda konuştu.

Hacettepe Üniversite ve Michigan Eyalet Üniversitesi’nin düzenlediği Gıda Biyoteknolojisi ve Biyogüvenlik Çalıştayı 9 Ekim 2017 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda başladı. Çalıştaya üniversitelerden akademisyenler yanında kamu ve özel sektörden de birçok ilgili ve uzman katıldı. Etkinliğin ilk gününde, Hacettepe Üniversitesi’nde kurulacak olan Uluslararası Gıda Biyoteknolojisi ve Biyogüvenlik Araştırmaları Merkezi konusunda protokol imzalandı. Türkiye’nin biyoteknoloji alanındaki konumunun ve bu alanda ilerleme için yapılabileceklerin tartışılacağı çalıştay üç gün sürecek.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk çalıştayın fayda getireceğine inandığını söyledi. Biyogüvenlik konusunun Türkiye’de GDO harfleri ile bir tutulduğunu belirten Selçuk, bu konunun paydaşlarının da sadece “karşıtlar” ve “taraftarlar” şeklinde iki kutba ayrıldığını ifade etti.

Konuşmasında transgenik olarak da adlandırılan genetiği değiştirilmiş ürünlerin kontrollerinin nasıl yapıldığına değinen M. Selçuk, Biyogüvenlik Kanunu ve Biyogüvenlik Kurulu hakkında bilgiler verdi. Mevzuatta çok ağır yaptırımların bulunduğunu ve bunun sektörü tedirgin ettiğini belirten Gıda ve Kontrol Genel Müdürü M. Selçuk, bulaşma sorununun büyük sorun olduğunu ifade etti.

Çalıştayın ülkede biyoteknoloji üzerine araştırmalarda yaşanan sorunların üstesinden gelinebilmesi için önemli çıktılar ortaya koyabileceğini belirten Muharrem Selçuk, bu tür toplantıların halkın transgenik ürünler konusundaki görüşlerinin olumlu yönde değişmesi konusunda faydalı olabileceğini vurguladı.

gida-biyoteknoloji-calistay-muharrem-selcuk-gidahatti

Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk

Muharrem Selçuk kimdir?

1965 yılında Elazığ’da doğdu. 1989 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümünden mezun oldu. 1993 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğünde memuriyete başladı.1997 -2004 yılları arasında Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Mühendis olarak görev yaptı. 2004-2011 yılları arasında İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü, Temmuz 2011 – Mayıs 2015 yılları arasında Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünde, Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı, Mayıs 2015-Temmuz 2017 yılları arasında Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Temmuz 2017 itibariyle Gıda ve Kontrol Genel Müdürü olarak görevine devam eden Muharrem Selçuk, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir