Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu kırmadı

-
Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu kırmadı

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşlarından Moody’s, Türkiye’nin “Baa3” olan kredi notunu ve “negatif” not görünümünü değiştirmedi.

Moody’s, Türkiye’nin kredi notuyla ilgili kararını açıkladı. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Türkiye’nin “Baa3” ile “yatırım yapılabilir” seviyede bulunan kredi notunu ve “negatif” not görünümünü korudu.

Kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “Baa3” ve not görünümünün “negatif” olarak teyit edildiği bildirildi.

ekonomi-moody's-www.gidahatti.comMoody’s açıklaması

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Moody’s’in Türkiye’ye ilişkin not teyit kararı, ülkenin uzun seçim sürecinde korunan ekonomik direncini ve güçlü mali ölçütlerini yansıtıyor. Özellikle son 10 yıl boyunca azaldıktan sonra istikrara kavuşan düşük kamu borcu ve borçlanma yapısı, Türk lirasındaki değer kaybına ve beklenen küresel faiz artışına karşı olumlu direnç sağlıyor.”

Moody’s’in, ekonomistlerin Türkiye’nin kredi notunda değişiklik yapmayacağı beklentisi doğrultusunda kredi notunu koruması ile Türkiye “yatırım yapılabilir” seviyede kalmaya devam etti.

Türkiye’nin kredi notunu Mayıs 2013’te yatırım yapılabilir seviyeye çıkaran Moody’s, 2014 yılı başında ise Türkiye’nin görünümünü negatife çekmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşları, genel olarak bağımsız çalışan, borçlunun kredibilitesini; borcunu zamanında ve düzenli geri ödeme kapasitesini ölçmeye yarayan, profesyoneller tarafından oluşturulmuş standart ve tarafsız görüş belirten şirket olarak tanımlanıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının şirketlere ve ülkelere verdiği notlar sayesinde yatırımcılar hangi ülkeye, hangi şirkete yatırım yapmanın daha az risk taşıdığını rahatça görebiliyor. Bu nedenle bütün ülkeler yabancı yatırımları kendi ülkesine çekmek uğruna bu şirketlerden yüksek not almayı hedefleseler de, zaman zaman verdikleri kredi notuyla, yönetimler tarafından yöneltilen suçlamalarla da karşı karşıya kalabiliyorlar.

Şu an küresel ekonomide hizmet veren en büyük üç kredi derecelendirme kuruluşu; S&P, Moody’s ve Fitch olarak sıralanıyor.

Moody’s; 28 ülkede yaklaşık 6.400 çalışanı ile kredi derecelendirme, araştırmalar, analizler yapıyor. Kuruluşun yaptığı analizler, mali piyasaların güvenilir ve şeffaf çalışmasında çok büyük rol oynarken, tüm dünya piyasaları gözünde önemli bir yer teşkil ediyor.

Tecrübesi ve uzmanlığı ile mali piyasalara şeffaf ve güvenilir veriler sağlayan kuruluş, 100’den fazla ülke, on binlerce ihracatçı, kamu ihracatçısı ve yapılandırılmış finansman  tahvillerini ve borçlarını izleyerek, derecelendirme yapıyor.

Dünyanın en eski kredi derecelendirme kuruluşlarından birisi olan Moody’s, 2011 yılı verilerine göre 2.3 milyar dolar gelir elde etmişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın