Monsanto’ya rakip olabilir

-
Monsanto’ya rakip olabilir

Çin ulusal kimya şirketi ChemChina’nın, İsviçre kökenli böcek ilacı ve transgenetik tohum üreticisi Syngenta şirketini satın almak istediği belirtiliyor. Şayet anlaşma gerçekleşirse, ChemChina’nın GDO’lu ürünler geliştirebilecek konuma gelerek, piyasa lideri Monsanto ile doğrudan rakip olabileceği vurgulanıyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre, ChemChina, Syngenta şirketini satın almak için harekete geçti. Söz konusu devralmanın gerçekleşmesi halinde bunun, bir Çin şirketinin bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük satın alma olacağı ifade ediliyor.

Satın almanın nedeni olarak; Çin’in büyüyen orta sınıfının et tüketimini arttırmasıyla yem ihtiyacındaki artış gösteriliyor. Sulanabilir alanlardaki azalma ve çiftliklerden şehre yaşanan göçle çiftlik çalışanlarının azalması, bunun yanında Syngenta ürünlerinin az işgücüyle yabani ot ve böceklerle mücadeleyi sağlama potansiyeli de diğer faktörler olarak değerlendiriliyor.

ChemChina’nın 42 milyar dolarlık ilk teklifi Syngenta tarafından reddedilmişti. Şayet anlaşma gerçekleşirse ChemChina’nın GDO’lu ürünler geliştirebilecek konuma gelerek, piyasa lideri Monsanto ile doğrudan rakip olabileceği de vurgulanıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ‘Çin’in gelişmekte olan tohum endüstrisi, GMO’lu ürünleri araştırma ve geliştirmeye yönelerek yabancı şirketlerin piyasaya hakim olmasını önlemeli’ şeklinde açıklama yapmıştı. Biyoteknolojik bitkiler konusu, Çin’in en son yayınladığı 13’üncü 5 yıllık Planında da yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir