Mobil uygulama ile çocuklara su tasarrufu öğretilecek

-
Mobil uygulama ile çocuklara su tasarrufu öğretilecek

Ordu Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı proje ve mobil uygulama sayesinde çocuklar, hem oyun oynayacak hem de su kaynaklarının etkin kullanımı ve su tasarrufuyla ilgili bilgi sahibi olacak.

Ordu Büyükşehir Belediyesi‘nce hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen proje kapsamında, su kaynaklarının etkin kullanılması ve korunması, su tasarrufunun sağlanması ve su kalitesinin artırılmasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla bir internet sitesi (www.cocukordusu.com) ve akıllı telefonlara uyumlu bir mobil uygulama (Çocuk Ordusu) hazırlandı.

İnternet sitesi ve mobil uygulama çocukları

Su fakirliği yaşayan ülkemize yerel projelerden gelecek destek oldukça önemli. Suyun dikkatli kullanılması gerektiğini anlatan, su tasarrufunun önemine vurgu yapan internet sitesi ve mobil uygulama sayesinde çocuklar öğrenecek ve eğlenecek.

“Türkiye su fakirliği olan bir ülke”

Ordu Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada; bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için kişi başına düşen yıllık ortalama su tüketim miktarının en az 10 bin metreküp olması gerektiği, ancak bu miktarın Türkiye’de yalnızca bin 430 metreküp olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Bu durum da ülkemizde su kaynaklarının yetersiz olduğunu ve bu yetersiz kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması gerektiğini gösteriyor.

‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözümüz ise çocuklara yönelik hazırlanan projenin bu anlamda ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu proje sayesinde çocuklar, küçük yaşlarda su kaynaklarının önemi, korunması ve kullanılmasındaki tasarruf ile ilgili bilinçlenmiş olacak” denildi.

İHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir