Mobil sağlık uygulamaları: artılar ve eksiler

-
Mobil sağlık uygulamaları: artılar ve eksiler

Günümüzde birçok insan beslenme ve egzersiz konularında daha bilinçli. Farklı mobil sağlık uygulamaları kullanan insanlar, bu sayede hedeften sapmadıklarını ancak programların teşvik ve sorumluluk açısından pek katkı sağlamadığını ifade ediyor.

Kullanıcılar programı arkadaşları ile birlikte kullandığını, grupta birlikte oldukları için programın rekabet ve motivasyon sağlamaya yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Bazı kullanıcılar ise programın tüketilen gıdaların kalori miktarını göstermesinin de faydalı bir özellik olduğunu düşünüyor.

Ancak son zamanlarda, mobil sağlık uygulamalarının tüketicilerin daha iyi yaşam tarzı tercihleri yapmasına yardım etmenin yanında, kullanıcıları tehlikeli bir yola sokabileceği yönünde endişeler var.

Aile hekimliği yapan Dr. Zshvetta Jones, mobil sağlık uygulamalarının birçok şey gibi artıları ve eksileri olduğunu ifade etti.

Prematüre bebeğin ilacı anne sütü…

Kullanıcıların bu uygulamayı beslenme, fitness ve temel sağlık bilgisi için kullanmasını tavsiye eden Dr. Jones, bunun ötesine geçmenin sorun yarattığını ifade etti.

Dr. Jones, mobil sağlık uygulamalarının insanları bazen yanlış yönlendirebileceğini dile getirdi.

saglik-doktor-gidahatti

Mobil sağlık uygulamaları, sağlıkla ilgili kararlarda etkili oluyor

Memphis Üniversitesi’nden Dr. Soumitra Bhuyan, sağlık uygulamalarını kullanan hastaların özellikleriyle ilgili bir çalışmayı kısa bir süre önce tamamladı.

Çalışmada, hastaların önemli bir bölümü, mobil sağlık uygulamalarının tıbbi bakım konusunda karar verirken yardımcı olduğunu ifade etti.

Dr. Bhuyan, başka araştırmaların, birçok sağlık uygulamasının doğru bir şekilde kontrol edilmediğini ve hatalı bilgiler içerdiğini gösterdiğinin altını çizdi.

Dr. Bhuyan, cilt kanseri uygulamalarının kötü okumalar yaptığını ve kullanıcıların tıbbi tedavisinin gecikmesine neden olduğunu öne sürdü.

Sağlık açısından riskli gıdalardan uzak durun!

Bunun yanında başka sorunlar da var.

gizlilik-guvenlik-gidahatti

Konunun diğer önemli boyutu, güvenlik ve gizlilik

Dr. Bhuyan, hastanelere ve diğer sağlık hizmeti veren kurumlara yönelik uygulamaların HIPPAA (ABD Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası) kılavuzları kapsamında olduğunu ancak diğer uygulama geliştiriciler için bunun söz konusu olmadığını ifade etti.

Bunun anlamı şu: belirli uygulamaları kullanmak özel sağlık bilgilerini ifşa ediyor ve kullanıcıları riske atıyor.

Dr. Bhuyan, mobil sağlık uygulamalarının birçok olumlu yönü olduğuna inandığını, ancak bu uygulamaların daha çok düzenlemeye tabi olması gerektiğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir