Mısır, Rusya’ya dost elini uzatıyor

-
Mısır, Rusya’ya dost elini uzatıyor

Rusya’nın Türkiye’den yapılan ithalata uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle ortaya çıkan ithalat açığını kapatmak için destek, Kuzey Afrika ülkesi Mısır’dan geldi. Dış ticaretinde sıkıntı yaşayan Mısır, Rusya’ya tarım ürünleri ihracatını artıracak.

Türkiye’nin en büyük ticaret ortaklarından biri olan Rusya, 24 Kasım’da Suriye-Türkiye sınırında bir Rus uçağının düşürülmesine misilleme olarak, Türkiye’ye karşı bazı ekonomik yaptırımları uygulama kararı almıştı. Türkiye’den bazı tarım ürünlerinin Rusya’ya ithal edilmesini yasaklayan yaptırımlar 1 Ocak 2016’dan itibaren uygulamaya girecek.

İthali yasak ürünler arasında domates, soğan, salatalık, üzüm, kayısı ve elma gibi sebze ve meyveler, tavuk ürünleri ve tuz olarak belirlenirken, enerji projeleri ve Rusya’nın çoğunu Türkiye’den ithal ettiği limon ve sert kabuklu yemişler yaptırım kapsamına alınmadı.

Mısır-www.gidahatti.comMısır harekete geçiyor

Mısır Ticaret Bakanı Tarek Kabil, Rusya’nın Türkiye’den gelen ürünlere uyguladığı kısıtlamaların yarattığı fırsatı değerlendirerek, Rusya’ya yaptıkları ihracatı %15 arttırmak istediklerini söyledi.

Bu durum, Mısır’ın dış ticaretinde yaşadığı sorunlardan kurtulmak için yeni bir hamle olarak nitelendiriliyor. Geride kalan 10 yılda 3 katına çıkarak neredeyse 39 milyar dolara ulaşan dış ticaret açığıyla mücadele eden Mısır, ihracatını arttırmak istiyor.

Son resmi verilere göre Mısır’ın Ocak-Ekim dönemindeki ihracat tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,4 düşerek 15,4 milyar dolar oldu. Mısır, Rusya’nın Türkiye’den ithalatını yasakladığı ürünler için devreye girerek, tarım ihracatında en az %15 artış hedefliyor.

Mısır Ticaret Bakanı Tarek Kabil, yaptığı açıklamada gelecek dönemde en çok ihtiyaç duyulan malların ne olduğuyla ilgili Rusya ile istişare halinde olduklarını söyledi.

Son verilere göre, Mısır Rusya’ya yıllık 600 ile 650 bin ton arasında, 310 milyon dolarlık tarımsal ihracat yapıyor.

Mısır ile Rusya arasında sıcak ilişkiler

Haziran ayında yapılan ortak denizcilik tatbikatı ve Rusya’nın Mısır’ın ilk nükleer enerji santralini inşa etmesi için yapılan anlaşmadan sonra Rusya’nın Mısır’a yaptığı ihracatın artması, iki ülke arasındaki sıcak ilişkilerin göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Mısır’ın dış ticaret açığının artmasındaki bir diğer etkende, tedavüldeki paranın azalması nedeniyle ithalatın azalması, bunun da üretimi olumsuz etkilemesi. Üretimi olumsuz etkileyen bu sonuç, ihracatı da sıkıntıya sokuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın