Milyonlarca çocuk ve ailenin gıda alerjisi mücadelesi

-
Milyonlarca çocuk ve ailenin gıda alerjisi mücadelesi

Süt, yumurta ve ekmek gibi birçok ailenin sıkça satın aldığı bazı ürünler, gıda alerjisi olan çocuklar için tehlikeli olabiliyor.

Doktorlara göre gıda alerjileri ciddiye alınmalı. Alerjik reaksiyon dakikalar içinde ortaya çıkıyor ve tedavi edilmediğinde anaflaktik şok ve hatta ölüm ile sonuçlanabiliyor. Anaflaktik şokta solunum yolları daralıyor ve kan basıncı (tansiyon) düşüyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan bir rapora göre, 1997 ile 2011 yılları arasında gıda alerjileri %50 artış gösterdi. Mevcut araştırmalar, ABD’deki yetişkinlerin %4’ünün ve çocukların %8’inin 1 veya daha fazla gıdaya alerjik olduğunu gösterdi. Bu oranlara göre, ABD’deki okullarda her bir sınıfta gıda alerjisi olan 2 öğrenci bulunuyor.

Üstelik bu sorun yalnızca ABD ile sınırlı değil. Geçtiğimiz 20 30 yıllık dönemde, Avrupa’da da benzer artışlar görüldü. Peki bu artışın nedeni ve? Ve bu konuda ne yapılabilir?

Çocukta besin alerjisi kalıcı değil!

bebek-biberon-gidahatti

Bir doktorun görüşleri

Alabama Astım, Alerji ve İmmünoloji Merkezi’nden Dr. Shashi Kumar, araştırmalara göre ABD’deki gıda alerjisi vakalarının son 10 ile 20 yıl arasında arttığını söyledi.

Dr. Shashi Kumar, alerjilerin özellikle çocuklarda, özellikle fıstık ve ağaçta yetişen yemişlere (kaju, kestane, fındık, antep fıstığı, çam fıstığı ceviz vb.) karşı ortaya çıktığını, alerji vakalarındaki artışın sebebini tam olarak bilmediklerini ancak bulmaya yanaştıklarını dile getirdi.

Olası bir cevap, Amerikan Pediyatri Akademisi’nin 2000 yılında yayınladığı, çocukların 2 ile 3 yaşa gelene kadar alerjenliği yüksek gıdaları tüketmekten kaçınmasını tavsiye eden kılavuzlar.

Dr. Kumar, doğumdan sonraki ilk yıllarda alerjen gıdalardan uzak durmanın alerji gelişimi şansını arttırdığını, bunun önceden düşünülenin tam tersi olduğunu ifade etti.

Amerikan Pediyatri Akademisi, 2008 yılında bu görüşünü değiştirdi ve alerjen gıdaların çocuklara geç yaşlarda verilmesini destekleyecek yeterli kanıt kanıt bulunmadığını söyledi, ancak en alerjen gıdaların çocuklara ilk kez nasıl ve zaman verilmesi gerektiğiyle ilgili bir tavsiyede bulunmadı.

Çin’e süt ürünleri ihracatında önemli adım!

bebek-biberon-besleme-gidahatti

Alerjiye neden olan gıdalar

Alerji vakalarının %90’ına neden olan gıdalar arasında inek sütü, soya, buğday, yumurtalar, fıstık, ağaç yemişleri, balık ve kabuklu deniz ürünleri yer alıyor.

2013 yılında ise Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi, özel kılavuzlar yayınladı. Bu kılavuzlar önceki görüşün tam tersini ortaya koyarak, ebeveynlerin söz konusu gıdaları bebeklerine 4 ile 6 aylıkken güvenli bir şekilde vermeye başlayabileceğini söyledi. İstisna olarak belirlenen inek sütünün ise 1 yaşa kadar verilmemesi öneriliyor.

Ailesinde gıda alerjisi bulunan çocuklar, yüksek risk altında kabul ediliyor. Egzema da bir risk faktörü.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir