Milli Eğitim’e “Değerler Eğitimi” geldi!

-
Milli Eğitim’e “Değerler Eğitimi” geldi!

Yıllar itibariyle yapılan değişiklerle adeta yap-boz tahtasına dönen Milli Eğitim’de bir müfredat değişikliği daha yapılıyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan ve 2017-2018 eğitim yılından itibaren 1, 5 ve 9’uncu sınıflardan başlayarak kademeli bir şekilde uygulamaya konulacak programda, müfredatların giriş bölümüne ‘değerler eğitimi’ başlığı altında bir bölüm eklendi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

ismet-yilmaz-basin-toplantisi-gidahattiYeni müfredata kademeli geçiş

2017-2018 eğitim yılından itibaren 1, 5 ve 9’uncu sınıflardan başlayarak kademeli bir şekilde uygulamaya konulacak programın ayrıntılarını açıklayan Yılmaz, yeni müfredata neden ihtiyaç duyulduğunu şöyle anlattı:

“Gelecek nesillerin daha donanımlı olabilmesi için müfredatın yenilenmesi ihtiyacı doğurmuştur. Müfredat; öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri alınarak yenilendi. Çağın gereği, ferdin ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda müfredatı yeniledik. Müfredat; öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri alınarak yenilendi. Yenilenen müfredatların sade ve anlaşılır olması ön planda tutuldu. Öğrencilere kazandırılması hedeflenen yeterlilik ve beceriler belirlenirken derslerin tabiatı dikkate alındı. Müfredatların giriş bölümüne ‘değerler eğitimi’ başlığı altında bir bölüm eklendi.”

okul-ogrenci-ders-1-gidahatti176 müfredat yenilendi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamaları satır başlarıyla şöyle:

“İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat yenilendi.

Yenilenen müfredatlar, ilk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacaktır. Ocak 2018’e kadar programlarla ilgili olarak sahadaki uygulamalarımız üzerinden izleme ve değerlendirme çalışması yapacağız.

Haziran 2018’e kadar değiştirilen müfredatların eğitim araç gereçlerini, ölçme araçlarını hazırlayacağız. Eylül ayından itibaren, okullarımızın açılmasıyla birlikte, bütün öğretmenlerimize ve velilerimize programların ayrıntılı olarak tanıtılacağı toplantılar düzenlenecek. Bu hazırlıklarımızla, 2018-2019 eğitim öğretim yılına tüm sınıflarda ve tüm derslerde yeni müfredat ile eğitim öğretim sürecimize istikrarlı ve çok daha güçlü, yeni ve yenilikçi bir şekilde devam edeceğiz.

okul-ogrenci-gidahattiBeden eğitimi dersinin adı değişti

Müfredatlar yenilenirken farklı kültür ve medeniyet havzalarının katkıları belirginleştirilmeye çalışılmıştır. Yenilenen müfredatlarda sadeleştirme ve içerik yoğunluğunun azaltılması ön planda tutulmuştur. Müfredat uygulanırken her türlü farklılığı kapsayıcı ve hassasiyeti koruyucu olmaya odaklanılmıştır.

Beden eğitimi dersinin adı, beden eğitimi ve spor olarak değiştirildi.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir