Mikrocerrahi alanında Türkiye’nin başarısı dudak ısıtıyor

-
Mikrocerrahi alanında Türkiye'nin başarısı dudak ısıtıyor

Rekonstrüktif mikrocerrahi ameliyatlarının Türkiye’de birçok Avrupa ülkesinden çok daha başarılı olarak gerçekleştirildiğini kaydeden Prof. Dr. Türker Özkan, Euromicro 2016 Kongresinde yaptığı konuşmada, son 36 yıldan bu yana kopan yüzlerce uzvun tekrar yerine takıldığını, serbest doku nakillerinin yapıldığını, dünyadakiler ile eş zamanlı olarak kol nakli, yüz nakli ameliyatlarının gerçekleştirildiğini ifade etti.

32 ülkeden 450 uzmanın katılımıyla Antalya’da yapılan Euromicro 2016 Kongresine mikrocerrahi konusunda dünyanın en önemli isimleri katıldı.  TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıza Kutlu Işık, Türkiye’nin her ilinde mikrocerrahi alanında uzman ekiplerin olması gerektiğini vurguladı. Vakıf olarak her yıl genç cerrahları temel mikrocerrahi eğitimi almaları için yurtiçi ve yurtdışı mikrocerrahi eğitim kurslarına gönderdiklerini belirten Işık, aynı zamanda Türkiye’de bu alanda hizmet veren sağlık ve eğitim merkezlerine ekipman desteği verdiklerini kaydetti. Işık, mikrocerrahi alanında yapılacak tüm proje ve geliştirme çalışmalarına da destek vermekten memnuniyet duyacaklarının altını çizdi.

Mikrocerrahi-gidahatti

“Türkiye’de 36 yıldır serbest doku nakilleri yapılıyor”

“Türkiye’de Mikrocerrahi’nin Başlangıcı ve Gelişimi” ile ilgili bir sunum yapan, vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, rekonstrüktif mikrocerrahi ameliyatlarının ülkemizde birçok Avrupa ülkesinden çok daha başarılı olarak yapılabildiğini vurguladı. Türkiye’de son 36 yıldan bu yana kopan yüzlerce uzvun tekrar yerine takıldığını, serbest doku nakillerinin yapıldığını, dünyadakiler ile eş zamanlı olarak kol nakli, yüz nakli ameliyatlarının gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Özkan, önümüzdeki 5 yıl içinde bu uygulamaların daha da artacağını söyledi.

Mikrocerrahi-2-gidahatti

“Dünyanın bir çok ülkesinden nakil için Türkiye’ye geliyorlar”

Türkiye’nin ilk çift kol, yüz ve rahim nakillerini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan da yaptığı konuşmada, gerçekleşen başarılı operasyonlar sayesinde dünyanın birçok noktasından hastaların nakil talebi ile ülkemize gelmeye başladıklarını ifade etti. Oturumlarda üzerinde en çok durulan konulardan birisi de, hasarlı kol sinirlerinin onarımları oldu. Mikrocerrahi yöntemler kullanılarak yapılan sinir transferlerinin, hasarlı sinir onarım sonuçlarını olumlu etkilediği hususunda bilimsel görüşler paylaşıldı.

Mikrocerrahi-3-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir