Meyve suyu fabrikası açtı, uluslararası yatırımcılara mesaj verdi!

-
Meyve suyu fabrikası açtı, uluslararası yatırımcılara mesaj verdi!

Anadolu Grubu Isparta Meyve Suyu Üretim Tesislerinin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye güveninin artarak sürdüğünü belirterek, “Türkiye’ye yatırım yapan hiç kimse pişman olmayacak” dedi.

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Coca-Cola İçecek ve Türkiye’nin en büyük meyve şirketi Anadolu Etap’ın iki fabrikası, Isparta Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Törende, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve bazı milletvekilleri ile Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan ve Coca Cola CEO’su Muhtar Kent de hazır bulundu.

anadolu-grubu-acilis-isparta-gidahattiAnadolu Grubu’ndan 10 yılda 1.35 milyar dolarlık yatırım

Törende konuşan Anadolu Grubu, Anadolu Etap ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız” olma vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren grubun, Isparta’da açılan iki yeni tesisi ile meşrubat ve tarım sektörlerine global ortakları ile beraber son 10 yılda 1 milyar 350 milyon dolar yatırdığını açıkladı.

Halen faaliyetlerini 19 ülkede sürdürdüklerini, doğrudan ve dolaylı olarak 70 bin kişiye istihdam sağladıklarını ve her yıl faaliyet gösterdikleri bölgelere organik olarak 500 milyon dolar değerinde yatırım gerçekleştirdiklerini ifade eden Özilhan, “Bugün açılış törenini gerçekleştirdiğimiz Türkiye’deki 10. Coca-Cola İçecek fabrikamız, son 10 yılda Türkiye’ye yaptığımız 1 milyar dolarlık yatırımın yalnızca son halkası. Coca-Cola İçecek olarak, 20 yılda Coca-Cola sisteminin dünyadaki en büyük şişeleyicilerinden biri haline geldik.” dedi.

“İstihdama katkımız sürüyor”

Anadolu Grubu olarak öncelikli hedeflerinin faaliyet gösterdikleri tüm coğrafyalarda değer oluşturmak olduğunu belirten Tuncay Özilhan, “Coca-Cola İçecek bizim bu anlamda en gurur duyduğumuz işlerimizden biri. Tarımdan, ambalaj sanayine, lojistikten, soğutma sanayine kadar birçok sektöre yatırım ve istihdam katkısı sağlıyoruz. Türkiye’deki 300 bin satış noktamızda bulunan 350 bin soğutucumuzun sadece bakım hizmetleri için bin 500 kişiye iş fırsatı yaratıyoruz. Türkiye genelinde ise yarattığımız doğrudan ve dolaylı istihdam etkisi 30 bin. Ekonomiye kattığımız her 1 TL ile 7 TL’lik değer yaratıyoruz. Bizim Türkiye’nin geleceğine inancımız tam. Yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye’nin en büyük meyve şirketi

Anadolu Grubu’nun Özgörkey Holding ve Brezilyalı Cutrale firması ortaklığında 350 milyon dolarlık yatırımla faaliyetlerini sürdüren Anadolu Etap’ın Türkiye’deki 3. Meyve suyu konsantre fabrikasının açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Özilhan, şu bilgileri verdi:

“Bundan 7 yıl önce, dünyada artan kaliteli meyve suyu konsantresi ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda dünyadaki en modern tarım uygulamaları ile yetiştirdiğimiz taze meyvelerimizi ülkemiz insanı ile buluşturmak için başladığımız bir proje. Bugün, üretimimizin yüzde 50’sinden fazlasını tüm dünyaya ihraç ediyoruz. Isparta’da faaliyete aldığımız meyve suyu konsantre fabrikamız ile toplam yatırımımız 350 milyon dolara ulaştı.”

2010 yılında 1 fabrika ile başladıkları faaliyetlerine bugün 3 fabrika, 1 meyve paketleme tesisi ve 7 çiftliğindeki 2 bin 800 çalışanıyla devam ettiklerini belirten Anadolu Etap Genel Müdürü Demir Şarman ise “Bahçelerimizdeki çalışanlarımızın yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Yerel Kalkınma ve Sosyal Sürdürülebilirlik tüm çalışmalarımızın odağında duruyor. Ülkemiz tarımının ve tarıma dayalı sanayisinin gelişiminde öncü şirketlerden bir tanesi olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Muhtar Kent: “150 bine yakın çiftçiye gelir”

Coca-Cola sistemi olarak Türkiye’nin büyüme ve gelişmesine şahitlik ettiklerini belirten The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent ise “Bu süreçte ortaklarımızla ve Türkiye’nin potansiyeline olan inancımızla yatırıma devam ettik. Türkiye 200’den fazla ülkeden oluşan küresel Coca-Cola operasyonları içerisinde önemli bir yönetim üssü haline geldi. Birçok farklı sektöre girdi sağlayarak büyümenin lokomotifi olmaya devam ediyoruz. Ürünlerimizde kullandığımız meyve ve benzeri tarım kaynaklı hammadde satın alımları ile 150 bine yakın çiftçiye gelir imkanı sağlıyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’den çıktık, dünya şirketi olduk”

15 Temmuz’dan sonraki hafta verdikleri kararla sadece bir sene içerisinde 110 milyon TL yatırımla Isparta fabrikasını tamamladıklarını bildiren Coca-Cola İçecek CEO’su Burak Başarır da, Türkiye’den çıkıp Orta Asya, Ortadoğu ve Pakistan’da 10 ülkede 25 fabrika ve 10 bin çalışanıyla faaliyet gösteren bölgedeki en büyük Türk yatırımlarından biri olduklarını söyledi. Başarır, “Türkiye’nin 81 ilinde 300’den fazla bayimiz ve 10 bin kişilik satış ordumuzla hizmet veriyoruz. Isparta fabrikamızla Akdeniz Havzasına ve İç Ege’ye hizmet vereceğiz. Özellikle bu bölgelerdeki turizm potansiyelini değerlendireceğiz. Bu yatırım, Türkiye’ye inancımızın imzasıdır” dedi.

anadolu-grubu-acilis-recep-tayyip-erdogan-gidahatti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

“Türkiye’ye yatırım yapan hiç kimse pişman olmayacak”

Konuşmasına 125 milyon lira yatırım değerine sahip ve yılda 100 bin ton meyve işleyecek olan meyve suyu fabrikasının, Isparta ve Türkiye için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fabrikanın, ürünlerini değerlendirmek için yeni bir imkâna kavuşan üreticiler için de hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türkiye üzerinde sürekli soru işaretleri oluşturulmaya çalışılan bir dönemde gerçekleştirilen bu yatırımların, uluslararası boyutuyla ayrıca önem arz ettiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’ye inanan, güvenen ve yatırım yapan hiç kimsenin, pişman olmadığını ve olmayacağını söyledi.

Şu anda dünyanın en sıkıntılı yerleri olan Suriye ve Irak’la sınırı olan Türkiye’nin, aynı zamanda Avrupa, Balkanlar, Rusya gibi bölgelerle çok güçlü ve yakın komşuluk ilişkilerinin sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, “Bu fotoğraf içinde ülkemizin, ne bireysel güvenlik ne de yatırımcı güvenliği konusunda en küçük bir sıkıntısı yoktur” diye konuştu.

“Birlikte kazanalım”

Uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki projelerini askıya almak bir yana, hızlandırmayı tercih ettiklerine işaret eden Erdoğan, “Biz, hiçbir zaman sadece keseri kendimize yontmadık. Her zaman ‘birlikte kazanalım’ çağrısı yaptık, bu anlayışla hareket ettik. Bugün burada örneklerinden birine şahit olduğumuz üzere, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güvenleri artarak sürüyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, 1984 ila 2001 yılları arasındaki 16 yıllık dönemde sadece 13,5 milyar dolarlık uluslararası yatırım çekebilmişken, 2002-2016 yılları arasındaki dönemde 181 milyar dolarlık bir yatırımı Türkiye’ye kazandırdıklarını hatırlattı. Erdoğan, “Elde ettiğimiz bu başarının en önemli sebebi, Türkiye’nin hem kendi potansiyeliyle, hem de bölgesel konumuyla, yatırımcılara gelecek için çok büyük avantajlar sunuyor olmasıdır” dedi.

recep-tayyip-erdogan-anadolu-grubu-acilis-gidahatti“Ekonomik göstergeler olumlu seyre işaret ediyor”

Sözü ekonomideki gelişmelere getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Hükûmetimiz bugün de, ülkemizdeki yatırım ortamını, hem yerli, hem yabancı yatırımcılar için cazip kılacak önlemleri aldı, almaya devam ediyor. Birilerinin sürekli gündeme getirdiği olağanüstü hâl, sadece terörle mücadeleyle sınırlıdır, girişimcilerimizin sanayicilerimizin yaptığı yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya yöneliktir. Sağladığımız teşviklerle, girişimcilere oldukça cazip imkânlar sağlıyoruz. İstihdamdan vergiye, altyapıdan ihracata kadar her alanda, yatırımcıların önünü açarak, büyümemizi, gelişmemizi hızlandıracak adımları atıyoruz. Nitekim büyümeden ihracata, üretimden istihdama tüm ekonomik göstergeler olumlu yönde bir seyri işaret ediyor.”

recep-tayyip-erdogan-anadolu-grubu-fabrika-gidahattiKonuşmasının ardından Anadolu Grubu yöneticileri, törene katılan bakan ve milletvekilleriyle birlikte fabrikanın açılış kurdelesini kesen Erdoğan, fabrikayı da gezerek, bilgi aldı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir