Meyve sebzeye stok denetimi geliyor

-
Meyve sebzeye stok denetimi geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında sebze ve meyve sektöründe Maliye Bakanlığı ile birlikte stok denetimi yaparak, stokçuluğa izin vermeyeceklerini söyledi.

Gıda fiyatlarının enflasyona etkisini azaltmaya yönelik olarak alınacak önlemler konusunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, meyve ve sebzede lojistik kapasitenin yeterli olmadığını ve standart uygulamalarının bulunmadığını vurguladı. Bunun da yüzde 25-40 arasında zayiata neden olduğunu bildiren Tüfenkci, 100 milyar lirayı bulan işlem hacmine sahip sektörde 25 milyar TL’nin bu şekilde çöpe gittiğini kaydetti.

meyve-sebze-manav-gidahattiDepolama, taşıma ve ambalajlamaya zorunlu standart

Dış ticarete konu ürünlerde olduğu gibi iç ticarette de zorunlu standartların uygulamaya konulacağını ifade eden Bakan Tüfenkci; taşıma, depolama ve ambalajlamaya yönelik yeni standartlar hazırlanacağını ve bunların zorunlu olacağını söyledi.

Soğuk zincir uygulamalarını geliştirici proje bazlı yatırımların teşvik edileceğini belirten Tüfenkci, lojistik altyapıyı geliştirmek için 17 ilde 250 bin lira ile 2 milyon lira arasında değişen teşvikler verileceğini açıkladı. Türkiye’de meyve ve sebze lojistiği için münhasır bir teşvik olmadığını gördüklerini kaydeden Tüfenkci, “Hasat yerinden perakende satış yerine kadarki aşamaların ayrı ayrı değil bir bütünlük halinde teşvike konu edilmesi sağlanacak. Sadece soğuk hava deposu yatırımları ya da sadece ambalajlama veya sınıflandırma ünitelerinin değil sebze ve meyvelerin kalite ve miktar kaybına uğramadan pazara geçişini sağlayıcı zincirin tüm halkalarını içeren projelerin teşvik edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca bu teşvik uygulamalarında üretici örgütlerine öncelik verilecek” dedi.

yas-sebze-meyve-gidahattiStokçulara sıkı denetim

Sebze ve meyve fiyatlarının, gıda enflasyonu üzerindeki etkisine dikkat çeken Tüfenkci, üreticiden tüketiciye pazarlama kanallarını takip ettiklerini söyledi. Tüfenkci, “Başta sebze ve meyve piyasası olmak üzere, gıda ürünleri piyasasını mercek altına aldık. Üreticiden tüketiciye pazarlama kanallarının takibi ve rekabeti bozucu uygulamaların tespiti yapılırsa, gereken her türlü müdahalenin yapılması ve tedbirin alınması sağlanıyor” diye konuştu.

bulent-tufenkci-istanbul-hal-gidahattiBazı kişilerin limon, patates, soğan ve elma gibi depolanabilir ürünlerde fiyatlar düşükken ellerindeki ürünleri piyasaya sürmedikleri, soğuk hava depolarında sakladıkları ve fiyatlar yükselene kadar ellerinde tuttuklarına yönelik bildirimler aldıklarını vurgulayan Tüfenkci, stokçuluğa karşı Maliye Bakanlığı ile birlikte ortak denetim yapılması için hazırlıklarını tamamladıklarını kaydetti. Tüfenkci,“Fiyatları olumsuz etkileyen stokçuluk faaliyetleriyle ilgili gerekli tedbirleri alacağız. Maliye ile birlikte denetim yapıp stokçuluğa izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir