Meyve-sebzeye müşteri çıktı

-
Meyve-sebzeye müşteri çıktı

Bosna-Hersek, yaş meyve-sebze talebinde bulundu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bosna Hersek Federasyonu’ndan kendisini ziyarete gelen bakanların, Türkiye’den daha fazla yaş meyve sebze ithalatı yapabileceklerini söylediklerini açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bosna Hersek Federasyonu’ndan kendisini  ziyarete gelen bakanların, Türkiye’den daha fazla yaş meyve sebze ithalatı yapabileceklerini söylediklerini açıkladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyeti kabul eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya’dan dönen yaş meyve sebzeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Üreticilerin gelişmelerden mağdur olmaması için yeni pazar arayışında bulunduklarını söyleyen Bakan Çelik, Bosna Hersek Federasyonu’nun ilgili bakanlarıyla hayvancılık alanında gerçekleştirdikleri görüşmede yaş meyve sebze konusunun da gündeme geldiğini bildirdi. Bosnalı Bakanın, Türkiye’den yaş meyve sebze alım miktarlarının çok düşük olduğunu ve ihtiyaçlarını başka ülkelerden karşıladıklarını söylediğini dile getiren Faruk Çelik, “Bu konuda çalışma yapılabileceğini bildirdiler” diye konuştu.

Rusya kriz masasına gelen başvurular

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çelik’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı dönemde tüm kesimlerle uzlaşmacı bir tavır sergilediğini söyledi. Bu dönemde Çelik ile yakından çalıştıklarını, çalışma hayatında bir çok yapısal reformun hayata geçtiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, tarım alanında da işbirliği imkanlarının olduğunu anlattı.

Tarımın köklü problemlerinin çözümünde Faruk Çelik’in başarılı olacağına inandığını belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, “İhracatta yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve pazarlamada katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

TOBB’un kurduğu Rusya kriz masasına gelen şikayetler hakkında da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, yaş meyve sebzenin pazarlanmasının ön plana çıktığını, bunun dışında, sipariş iptalleri, nakliye ve gümrüklerde yaşanan sorunların da masaya geldiğini aktardı. Başkan Hisarcıklıoğlu, masaya gelen sorunları bir rapor haline getirerek Ekonomi Bakanlığı’na ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığına sunacaklarını söyledi.

http://www.dunya.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın