Meyve sebzeye ambalajda israf riski!

-
Meyve sebzeye ambalajda israf riski!

Meyve sebzede ambalajlama zorunluluğunun israfı artırabileceği uyarısında bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Özel ambalaj ve soğuk zincir içinde taşınıp satılma zorunluluğu, fireyi yalnızca satışa kadar önler. Çünkü ambalaj sistemi bir maliyet getireceğinden meyve sebzeler birden fazla paketlenecektir. Örneğin bir tek portakal almak isteyen vatandaş fazla almak zorunda kalacak, dolayısıyla yiyemediği israf olacaktır” dedi.

Meyve ve sebzelerin üretimden satışa kadar ambalajlı ve soğuk zincir sistemi ile satılması zorunluluğuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, meyve ve sebzelerin ambalajlı satılması zorunluluğunun 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren kademeli olarak başlayacağını anımsattı.

bendevi-palandoken-pazar-gidahattiMeyve sebzede israf

Üretilen sebze ve meyvenin yüzde 25-30’unun tarladan sofraya gelene kadar israf olduğuna dikkat çeken Palandöken, şunları söyledi:

“Sebze ve meyve ürünlerinin ambalajlanması, taşınması, depolanması ve perakende satışa sunulmasında uyulması gereken standartlar fire oranını en aza indirmekte ilk etapta faydalı olacaktır. Fakat her ürünün ambalajlanması, zincir marketler için bir maliyet getirir. Ürünlerin kilo bazında belirli miktarlarda paketleme yoluna gidilmesi israfı artırır. Örneğin tek bir elma almak isteyen müşteri en az 4-5 tanesi paketlenmiş olan ürünleri almak zorunda kalacak, yiyemediği ise israf olacaktır. Vatandaş meyve sebzesini pazar ve hallerden dilediği miktarda ve seçip elleyerek alabilir. Böylelikle hem vatandaş ihtiyacı kadar alacak hem de pazarcı esnafımız kazanacaktır.”

plastik-ambalaj-gidahatti“Sağlığa zararlı hale dönüşebilir”

Ambalaj ve soğuk zincir sistemi zorunluluğunun pazarcı esnafına henüz zorunlu olmadığının da altını çizen Bendevi Palandöken, “Her sebze ya da meyve, ambalajın içerisinde satışa kadar bozulmadan kalmaz. Bunu önlemek için içerisinde kimyasal maddeler olan ve yıkandığında dahi geçmeyen koruyuculara başvuruluyor. Ambalaj zorunluluğu bu açıdan çok hijyenik görülse de sağlığa zararlı hale dönüşebilir. Vatandaş pazarcı ve manav esnafının doğal yollarla taze tuttuğu ürünleri tercih edecektir. Fakat ürününü satmak için hale ya da pazara haftada sadece bir gün gelen satıcı için soğuk hava deposu zorunluluğu bir külfet olacaktır. Belediyelerin bu zorunluluğu çözmesi halinde esnaf da pazarcı da gelir kullanır” ifadelerini kullandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir