Mesane kanseri için KIRMIZI ALARM!

-
Mesane kanseri için KIRMIZI ALARM!

Dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri olan kanser ve türleri hakkında her geçen gün yeni çalışmalar ortaya çıkıyor. Mayıs ayı, tüm dünyada Mesane Kanseri Farkındalık ayı olarak belirlendi. Her yıl dünyada 16 bin kişi mesane kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Peki, mesane kanseri hakkında ne biliniyor? Mesane kanserinin oluşumunda en önemli risk faktörü nedir? Neden erkelerde daha sık görülüyor? Mesane kanserinde tedavi yöntemleri neler? Bu soruların hepsi ve daha fazlası haberimizde…

İlaç ve diagnostik alanında dünyanın önde gelen araştırma odaklı sağlık gruplarından Roche, mesane kanseri konusunda farkındalık yaratarak, herkesi sağlığını korumaya, önlem almaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye davet ediyor. Roche tarafından yapılan açıklama şöyle:

Mesane kanseri’nin sık görülen 3 türü var

Mesane kanserlerinin çoğu mesanenin iç yüzeyindeki epitel tabakasından başlar ve tümör büyüdükçe mesane duvarlarındaki kaslara yayılır. Kasa invaze olmayan (yüzeyel) mesane kanserlerinin diğer mesane kanserlerine göre oranı % 75, kasa invaze olan mesane kanserlerinin oranı % 20, metastatik mesane kanserlerinin oranı ise % 5 olarak belirtebiliriz.

mesane-kanseri-erkek-gidahatti

Mesane kanserinin oluşumunda en önemli risk faktörü sigara içmek

Sigara içenlerin mesane kanserine yakalanma riski içmeyenlere kıyasla 4 kat daha yüksek. Belirtileri ise idrarda kan, sık idrara çıkmak, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, karın ve sırt ağrısı olarak sıralanabilir.

Erkeklerde en sık görülen 7. kanser

Erkeklerin mesane kanserine yakalanma riski kadınlara kıyasla 3-4 kat daha yüksek. Mesane kanseri, erkeklerde kanserle ilişkili ölümlerde 9.sırada. Tanı sırasında görülen ortalama yaş ise 73.

kanser-gidahatti-1

Mesane kanserinin tedavisinde cerrahi tedavi 

Mesane kanseri vakalarının % 90’ından fazlasında cerrahi yöntem ya tek başına ya da başka tedavi yöntemleriyle bir arada kullanılıyor. Daha ileri safhadaki kanserlerde sistektomi yöntemi ile mesanenin tamamen alınması da gerekebiliyor.

Tüm kanserlerin yarısından fazlası önlenebilir

Araştırmacılara göre tüm kanser türlerinin yarısından fazlası ve kansere bağlı tüm ölümlerin neredeyse yarısı önlenebilir. Bu da yılda 2,4 milyon ila 3,7 milyon ölümün önlenebileceği anlamına geliyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki kanser ölümlerinin ise %80’inin önlenebileceği düşünülüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir