Merkez Bankası sürprizine piyasa ne tepki verdi?

-
Merkez Bankası sürprizine piyasa ne tepki verdi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı. Sürpriz olarak nitelenen faizleri sabit tutma kararının ardından ekonomistler toplantısına gözlerin çevrildiği piyasalar, güne olumlu bir başlangıç yaptı.

merkez-bankasi-www.gidahatti.comTCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre PPK, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplandı.

PPK, gecelik marjinal fonlama oranını %10,75 ve Merkez Bankası borçlanma faiz oranını %7,25’te sabit bıraktı. PPK, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını da %7,50’de tuttu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı %0, borç verme faiz oranı %12,25’te sabit tutuldu.

Para politikasında sıkı duruş sürecek

Merkez Bankası duyurusunda, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilerek, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği ifade edildi.

Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun net ihracat lehine değişmekte olduğu vurgulanan duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Enerji fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Bu çerçevede Kurul, küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağını ifade etmiştir.”

ekonomi-www.gidahatti.comSürpriz kararın yansımaları

TCMB’nin beklentilerin aksine kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından piyasalar, bugün saat 10.30’da başlayan ekonomistler toplantısı öncesinde güne pozitif bir başlangıç yaptı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 429 puan artışla 73.531 puandan başladı, açılışta hisse senetleri ortalama %0,59 oranında değer kazandı.

VİOP’ta aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yatay başladı. Endeks kontratı, açılışta en yüksek 90.500 puanı gördü.

PPK’nın faiz kararı sonrasında 2.95 seviyesini aşan dolar, 2.9360/2.9365 seviyesinde güne başladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın