Memur, maaşının yüzde 44’ünü gıdaya harcıyor

-
Memur, maaşının yüzde 44’ünü gıdaya harcıyor

Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasında, Haziran ayında tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 540 lira, 4 kişilik ailenin asgari geçim sınırı 5 bin 250 lira olarak belirlendi. Belirlemelere göre, ortalama 2 bin 784 lira 96 ücret alan bir memurun, ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 43,99’unu oluşturdu.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin Haziran 2017’ye ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

para-tl-gidahattiAilenin geçim haddi yüzde 0,93 arttı

Buna göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı, 2 bin 540 lira 31 kuruş, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 5 bin 250 lira 3 kuruş olarak hesaplandı. Sonuçlar, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0,93 oranında arttığını gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre yüzde 0,50 oranında yükselerek, bin 954 lira 92 kuruş oldu. Türkiye’de 4 kişilik ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise geçen ay bin 997 lira 65 kuruş olarak hesaplandı.

market-kasa-gidahattiGıda harcamaları

Araştırmada, 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenebilmesi için gerekli harcamanın Haziran 2017’de günlük 40 lira 84 kuruş, aylık gıda harcaması toplamının ise bin 225 lira 20 kuruş olduğu belirlendi.

Ortalama 2 bin 784 lira 96 kuruş ücret alan bir memurun, ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 43,99’unu oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde, 772 lira 57 kuruş olarak belirlenen kira gideri ise memurun Mayıs ayı ortalama maaşının yüzde 27,74’üne denk geldi.

Böylece bir memur, ortalama maaşının yüzde 71,73’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırırken, diğer ihtiyaçlarını karşılamak için maaşının yüzde 28,27’sini kullanmak zorunda kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme ve giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Haziran ayı maaşından geriye, yalnızca 787 lira 31 kuruşun kaldığı sonucuna ulaşıldı.

ismail-koncuk-gidahatti“Yoksulluk sınırı göz önüne alınsın”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 4 kişilik ailenin en az 5 bin 250 liraya ihtiyacı varken, ortalama memur maaşlarının 2 bin 785 lira olduğunu belirterek, yoksulluk sınırından kurtulmak için gelecek dönem yapılacak toplu sözleşmede bu durumun göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Kamu-Sen olarak bu durumu defalarca dile getirdiklerini, ancak hükümet ve yetkili konfederasyonun enflasyon çerçevesinde zam oranını belirlemeye devam ettiğini belirten Koncuk, “Sadece hedeflenen enflasyon çerçevesinde pazarlığa oturmakla bu fark asla kapanmaz. Bir kez daha üzerini vurgulayarak belirtmek istiyoruz ki, memurlarımız ve emeklilerimiz 2 sene daha kaybetmesin. Toplu sözleşme pazarlığına oturmaya sayılı günler kala, imza atma yetkisi bulunan sendikalar hedef enflasyon çerçevesinde değil, memuru yoksulluk sınırından kurtaracak rakamları masaya yatırmak için hazırlık yapsın” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir