Mehmet Şimşek’ten Bireysel Emeklilik Sistemi açıklaması

-
Mehmet Şimşek'ten Bireysel Emeklilik Sistemi açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, üzerinde çalıştıkları Bireysel Emeklilik Sistemi’nin detaylarına ilişkin verdiği bilgilerde, ” Devlet katkıda bulunacak. Bu 90’lı yıllırdaki zorunlu tasarruftan farklı süreklilik arz etmeyecek. Belli bir süreliğine olacak. İşçinin hesabı işçinin tercihlerine göre yönetilecek.” dedi. Şimşek ayrıca, Merkez Bankası Başkanlığı’na Murat Çetinkaya’nın atanmasına ilişkin kendisine güvendiklerini ve kriz anlamında beklentisi olanların hayal kırıklığına uğradıklarını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon programında Merkez Bankası Başkanlığı’na Murat Çetinkaya’nın atanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  ”Gelen arkadaşa olan güvenimiz tam. Piyasa da tepkisiyle bunu ortaya koydu. Bu süreçte kriz anlamında beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğramış oldular.” diyen Şimşek, şunları kaydetti:  ”Her şeyden önce süreç iyi yönetildi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olur olmaz önümüzdeki döneme ilişkin temel hususları Sayın Başbakanımıza arz etmiştim. Bunların başında da Merkez Bankası Başkanı’nın atanmasının böylesine iyi yönetilmesi gerektiğini ifade etmiştim. Atamadan 1 hafta önce oturduk istişare ettik ve birkaç isim üzerinde değerlendirme yaptık. Sayın Başbakanımız Sayın Cumhurbaşkanımız ile istişare ettiler en sonunda da atama konusunda kararı verdik. Yani sürecin iyi yönetildiğini piyasa tepkisinden de görebilirsiniz.

merkez-bankasi-baskani-murat-cetinkaya-gidahatti

‘Güven veren bir arkadaşımızı seçtik, piyasa da tepkisiyle bunu ortaya koydu’

Bankanın içinden güven veren deneyimli bir arkadaşımızı seçtik. Ümit ediyorum ki bu iyi başlangıç devam edecek. Gelen arkadaşa olan güvenimiz tam. Piyasa da tepkisiyle bunu ortaya koydu. Bu süreçte kriz anlamında beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğramış oldular.”

Faizleri düşüremeyiz çünkü…

“Görev tanımı tartışmalarını yetersiz buluyorum”

İş dünyasından, ‘Merkez Bankası’nın (MB) görev tanımı yeniden yazılmalı’ şeklindeki açıklamalara yönelik soruya Şimşek, ”Bu doğru bir tartışma değil. Bu talebin de iş alemi kendileri için ne kadar olumsuz sonuçlara yol açacağını bilse böyle talepleri de ulu orta ortaya koymazlar diye düşünüyorum. Görev tanımı açık. Fiyat istikrarı esastır, onunla çelişmemek ekonomiyi destekleyici politikalar. Bunlar kanunda var. Bunun ötesine ne getirilebilir bilmiyorum. Türkiye önce kalıcı bir şekilde enflasyonu düşük tek haneye düşürmelidir. Görev tanımı tartışmalarını yersiz buluyorum, böyle bir şey gündemimizde değil, böyle çalışma da söz konusu değil.” diyerek cevapladı.

merkez-bankasi-gidahatti

“Kredi faizlerinde bir miktar iyileşme öngörülebilir”

Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında indirim kararını yorumlayan Şimşek, “Küresel para politikasında normalleşme başka bahara ertelendi. Dünya düşük büyüme girdabında. MB’nin indirim kararı sonucu kredi faizlerinde bir miktar iyileşme öngörülebilir. Kredi faizlerinde kalıcı iyileşme için Türkiye’ye kaynak girişi ve tasarruf oranları artmalı. Türkiye’ye fon girişi başladı. Bunu faizde ve Hazine’nin borçlanma faizinde gördük. Lira zemin kazandı, enflasyona olumlu yansıyacak.” diye konuştu.

bireysel-emeklilik-gidahatti

“İşçiler, devletin emeklilik maaşına bağımlı kalmayacak”

BES’e otomatik katılım çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Şimşek sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

Orta Vadeli Program tamam, 2016’da yüzde 4,5 büyüme

“Yeni işe girenler otomatik olarak, iş değiştirenler otomatik olarak bir süreliğine (4 veya 6 aylık bir süre) sisteme tabi tutulacak. Maaşlarından cüzi bir miktar kesilip kendi hesaplarına konulacak. Süre sonunda çalışan sistemde kalmak istemem derse çıkabilecek. İşveren kesintiyi alacak, kaynak işçinin adına yönetilecek. Biz bu adımla işçilere gelecekte sadece devletin emeklilik maaşına bağımlı kalmasını ortadan kaldırıyor olacağız. Vatandaşlarımızın cüzi de olsa gelirinden tasarruf etmesi kendi lehinedir. Devlet olarak bir miktar katkıda bulunacak. Dünya uygulamalarında güçlü bir destek katkısı yok. Biz daha çok devlet katkısı üzerine kurgulanmış bir yapı olacak. Emeklilik hakkı kazandığınızda parayı toplu olarak isterseniz daha düşük, maaş olarak uzun vadeye yayarsanız daha yüksek. Sistemde uzun süre kalırsanız devlet katkısı daha çok olacak. İş değiştiren ve yeni işe giren işçi kardeşlerin tamamı otomatik olarak girecek. Belli bir süre diyelim ki 6 ay kalacak. Bu süre sonunda gönüllülük esası olacak. Devlet katkıda bulunacak. Bu 90’lı yıllardaki zorunlu tasarruftan farklı süreklilik arz etmeyecek. Belli bir süreliğine olacak. İşçinin hesabı işçinin tercihlerine göre yönetilecek. Devlet sadece katkıda bulunup denetimini yapacak.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir