McDonald’s’dan sürdürülebilirlikte büyük adım

-
McDonald’s’dan sürdürülebilirlikte büyük adım

McDonald’s Avrupa önemli bir sürdürülebilirlik adımı atıyor. Şirket, 2016 yılı itibariyle kağıt ve karton ürünleri üretmek için odundan elde edilen odun lifinin tamamını geri dönüştürülmüş veya belgeli sürdürülebilir kaynaklardan elde edecek.

McDonald’s, merkezi olarak tedarik edilerek, Avrupa’daki 38 pazara dağıtılan ambalajlarının artık gözetim zinciri belgesine sahip olacağını duyurdu.

Bu adımın ardından şirket, odun lifinin (kağıt ve karton ürünleri üretmek için odundan elde edilen malzeme) tamamını, geri dönüştürülmüş kaynaklardan veya Orman Güvenlik Kurulu (Forest Stewardship Council, FSC) standardı ve Orman Belgesi Onayı Programı (Programme for Endorsement of Forest Certification, PEFC) ulusal standardı belgesine sahip ormanlardan elde ederek, sürdürülebilirlik alanında büyük bir adım atmış olacak.

%100 değişim
McDonald’s çevre ve kurumsal sosyal sorumluluktan sorumlu üst düzey yöneticisi Rolf Huwyler; bu adımın karton kutular, bardaklar, bardak tutacakları, çantalar, paketler, peçeteler, tepsi örtüleri ve pipetlerin dışındaki kağıtlar gibi ambalajları kapsayacağını ifade etti.

Rolf Huwyler’a göre Avrupa’daki ambalajlarının %90’ı yenilenebilir kaynaklardan gelmekte ve şu anda şirketin hedefi geriye kalan %10’luk kısmı da yenilenebilir malzemelerle değiştirmek.

Geri dönüşümü arttırma planları
Restoranlarda daha fazla ambalajı geri dönüşüme kazandırmak için de çalıştıklarını ifade eden Rolf Huwyler, Avrupa piyasalarının çoğunda restoranlardaki geri dönüşümü daha fazla arttırmak için plan yaptıklarını, halihazırda mutfak alanında kullanılmış kızartma yağı, kırışmış polietilen folyo ve organik atık gibi atıkları geri dönüşüme kazandırdıklarını da sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir