Masa başı çalışanlara zorunlu egzersiz

-
Masa başı çalışanlara zorunlu egzersiz

İzmir Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmada masa başı çalışanların sağlıkları için zorunlu olarak 6 dakikalık egzersiz yapmaları sağlanıyor.

İzmir Sağlık Müdürlüğü, masa başında iş yapan ve spor yapma imkanı bulamayanlar için hazırlatılan program aracılığıyla, personeline 6 dakika zorunlu egzersiz yaptırıyor.
İzmir Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan araştırmaya göre en önemli ölüm nedenlerinden olan kalp hastalıklarının yaş, cinsiyet, genetik ve çevresel etmenler nedenlerle ortaya çıktığını vurguladı.
Çevresel faktörlere müdahale etmenin mümkün olduğunu, beslenme şekli ve hareketli bir yaşamın sağlanabileceğini dile getiren İzzetinoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya gereken önemin verildiğini ifade etti.
 ofiste-calisan-gidahatti
İzmir Sağlık Müdürlüğünde de bu tema kapsamında bir çalışma başlatıldığına işaret eden İzzetinoğlu, Müdürlük ile tüm bağlı birimlerdeki idari birimlerde masa başında iş yapanların spor, egzersiz yapma fırsatı bulamadığını, bu olanağı yaratmak için projeyi uygulamaya aldıklarını söyledi.
Bürolarda, idari yerlerde çalışan personeli biraz olsun harekete zorlayarak onların kaslarını, zihinlerini rahatlatmak için Sağlık Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğünün bir bilgisayar programı hazırladığını dile getiren İzzettinoğlu, programın günde 2 defa tüm  bilgisayarların masa üstünü kilitlediğini, 3 dakika boyunca eklemlere, karın kaslarına ve sırta iyi gelen esneme hareketlerinin sakin bir müzik eşliğinde ekranda gösterildiğini, bu sayede hem bedenin hem zihnini dinlendirildiğini söyledi.
İzzettinoğlu ayrıca tüm personelin masa başında günde 2 defa 3’er dakika boyunca zorunlu hareketler yaptığını, egzesizi yapana ve yapmayanların denetlenebildiğini sözlerine ekledi.

 ofis-egzersiz-gidahatti

Sağlık Bakanlığına da sunulacak

İzzettinoğlu, projeyi Sağlık Bakanlığına sunacaklarını, Bakanlığın da uygun görmesi durumunda birçok kurumda masa başı egzersizlerin başlayabileceğini aktardı.

Uygulama olumlu karşılandı

İzmir Sağlık Müdürlüğü İnsan Kaynakları Şube Müdürü Arzu Adışen, uygulama sayesinde masa başı çalışanlara uygun egzersizlerin hatırlatıldığını, bunun sağlıklı yaşama yönelik bir teşvik olduğunu söyledi.
Adışen, masa başında çalışanların bel, boyun fıtığı gibi hastalıklara yakalanma riskinin bulunduğunu, egzersizin bunu önlemede önemli olduğunu, çalışanların uygulamadan memnun olduğu aktardı.
Müdürlük çalışanlarından Zehra Genç de günde 6 dakika egzersiz yapmanın faydasını gördüğünü, yaptığı hareketlerden sonra çok rahatladığını belirterek, “Spor çok faydalı. Çok memnunuz uygulamadan. Egzersizler kolay ve fonksiyonel. Herkesin yapabileceği hareketler” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

El Salvador’da kadınlara doğurmayın uyarısı!
Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir