Manisa göletleri balıklandırılıyor

-

MANİSA Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, 2016 yılı balıklandırma çalışmaları kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nden getirilen 50 bin yavru sazan balığının Manisa’da 9 tarımsal sulama göletine bırakıldığını açıkladı.

Göletlerin balıklandırılması çalışmalarına 2004 yılından beri devam ettiklerini söyleyen Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nden temin edilen ortalaması 1 gram ağırlığında olan, 50 bin pullu sazan balığı yavrusunu, yeni yapılan göletler de dahil olmak üzere 4 ilçedeki 9 farklı gölete bıraktıklarını söyledi. Balıklandırma çalışmalarında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla avlanmanın yasak olduğunu anlatan Hasan Çebi, “Göl ve göletlerin balıklandırılmasındaki temel amaç gölet civarında yaşayan ekonomik durumu iyi olmayan insanların hayvansal kaynaklı protein ihtiyacının teminini ve amatör olta balıkçılığının yaygınlaşmasını sağlamaktır. Amatör balıkçılar avlanma sırasında olta sayısına, iğne sayısına, resmi avlanma günlerine, yasal avlanma dönemlerine, günlük avlanabilir balık adedine, miktarlarına, balıkların yasal avlanma boylarına dikkat ederek sürdürülebilir su urünleri avcılığına destek olmalıdırlar” dedi.

Manisa merkezde Ortaköy, Türkmen, Yenice, Örencik, Pınarköy, Gördes Beğel, Kula Eroğlu, Kırkağaç Alacalar ve Hamidiye Göletlerinde 2018 yılı Ağustos ayına kadar avlanmanın kesinlikle yasak olduğunu bildiren Çebi, “Bu yasağa uymayan balıkçılara 327 TL ile 1.113 TL arası idari para cezası uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın, balık avının yasaklandığı göletlerde balık avlandığını görmeleri durumunda Alo 156 Jandarma hattına, en yakın İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine veya İl Müdürlüğümüze bağlı Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüze telefon ile bilgi vermeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir