Mandalina bize yetecek kadar var

-Rusya’nın Türkiye’den aldığı meyvelerin başında gelen mandalinada bu yıl rekolte düşüklüğü yaşanıyor. Dalında kilo fiyatı yüzde 150 civarında artan ürünün ihracatının çok zor olacağını belirten yetkililer, iç pazarda da fiyatların yüksek olacağını kaydetti.

İzmir ve Ege Bölgesi’nin önemli ihraç ürünlerinden olan ve çoğunluğu Rusya’ya ihraç edilen mandalina bu yıl hem üreticiyi hem de ihracatçıyı üzecek. Mevsim şartlarının kurbanı olan mandalina çiçeklenme dönemi olan nisan ayında soğuktan etkilenince bazı bahçelerde yüzde 80 oranında rekolte düşüklüğü yaşandı.

ALTERNATİF ARANIYOR

Geçtiğimiz yıla oranla da dalında kilo fiyatı yüzde yüzde 150 oranında arttı. Bu ortamda ihracatın çok zor olacağını belirten Türkiye’nin önde gelen mandalina ihracatçılarından Hayrettin Uçak, mandalina dalında 1.3-1.4 liradan fiyatlandırılıyor. İhracat sıkıntılı görünüyor. Bu yıl mandalina iç piyasada birazda fiyatlı tüketilecek” dedi. Rusya’ya en önemli ihracat kalemlerinden biri olan ve yıllık 130 milyon liralık ihracatı gerçekleştirilen mandalina bu yıl dalında el yakarken sektör temsilcileri umutlarını koruyor.
Nisan ayındaki çiçeklenme döneminde yaşanan soğukların rekolteyi düşürdüğünü vurgulayan üreticiler geçtiğimiz yılki rakamların yakalanmasını zor olduğunu vurguladılar.
Üreticinin bakım maliyetler nedeniyle bahçelerine iyi bakamamasından ve Nisan ayındaki soğuklar nedeniyle yaşanan don olayının rekolteyi etkilediğini belirten sektör temsilcileri bu yılı atlatabilmek için alternatifler aramaya başladı.

‘BİZ VEREMİYORUZ’

Uçak Kardeşler Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, “Bu yıl ihracat zor görünüyor. dalında 1.4 liraya kadar fiyatlar çıktı. Rusya bizden ürün istiyor ancak bu kez biz veremiyoruz. Bu fiyatlarla ihracat olmayacak. Ancak iç piyasada tüketilebilir. Geçtiğimiz yıla oranlar fiyatlar yüzde 150 oranında arttı.
Bunu altından çok zor kalkacağız” dedi.

KALİTE SORUNU YOK

Ege Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar ise Adana ve Antalya bölgesinde rekoltenin yüzde 10 artış gösterdiğini kaydederek, “Ege Bölgesi’nde ise şu anda yüzde 40’lık bir düşüş var. Fiyatlar 1.2 ile 1.8 liradan satılıyor. Kalite sorunu yok. Bu bağlamda ihracat için bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

‘MALİYET ARTTI SOĞUKLARA VURDU’

Seferihisar Mandalina Üreticileri Birliği Başkanı Cumhur Eriş, “Bakım maliyetlerinin artışı ve Nisan ayındaki soğuklar bizleri çok sıkıntıya soktu. Gümüldür’de bir bahçede 1.7 liraya satış gerçekleşti. Bu fiyatlarla satışlarımız çok zor olacak. Son 50 yılın en kötü sezonunu geçiriyoruz. Bazı bahçelerde yüzde 80’e varan rekolte düşüklükleri yaşanıyor” diye konuştu.

www.yeniasir.com.tr
Önceki İçerik‘Mercimeği ithal ediyoruz’

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir