Maliye Bakanı Şimşek’ten reform sinyali

-
Maliye Bakanı Şimşek’ten reform sinyali

Financial Times’a konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1 Kasım seçim sonuçlarının, büyümeyi güçlendirecek reformlar için uygun bir zemin hazırladığını söyledi.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre, Şimşek, ekonomiyi canlandırma ve yapısal sorunları çözmeye yönelik reformların vergi gelirlerinin artırılmasından başlayarak, rekabet, bireysel mevduat, istihdam ve resmi emeklilik planları olan vatandaşların sayısının artırılmasına odaklanacağını kaydetti. Şimşek, sermaye piyasalarının derinleştirilmesi ve vergi yasalarında yapılacak değişikliklerin şirketleri iç piyasadan kredi çekmeye ve hisse senedi satmaya özendireceğini bildirdi.

Yeni hükümette Maliye Bakanlığına devam edip etmeyeceğini bilmediğini vurgulayan Bakan Şimşek, ekonomideki yavaşlamanın büyük ölçüde AB ve Rusya’ya ihracatın düşmesinden kaynaklandığını, buna rağmen Türkiye’nin Hindistan ve Çin dışındaki yükselen ekonomilerden daha iyi bir performans gösterdiğini savundu.

Reformların iç tüketim ve değerli mal ihracatı gibi temel noktalara odaklanarak cari açığı kontrol altına almayı hedefleyeceğini kaydeden Şimşek, seçim vaatlerine ilişkin kaygıların abartılı olduğunu, söz konusu vaatlerin gayri safi yurt içi hasıladaki oranının %2’nin altında olduğunu ve 2016 bütçesine de girdiğini vurguladı.

Maliye Bakanı Şimşek, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda ise “Merkez bankalarının siyasiler tarafından eleştirilmesi Türkiye’ye özgü bir şey değil. Banka hâlâ bağımsız kararlar alabiliyor. Sonuçta merkez bankasının performansını, hedeflerine ulaşmakta ne kadar başarılı olduğuna göre değerlendirmelisiniz” ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir