Makarna ve pilavdan uzak durun

-

Fevzi-Ozgonul-2

Fevzi Özgönül

 

Aslında kilomuzun artması ve şişmanlamamızın baş nedeni olarak sindirim sisteminin tembelleşmesi diye yazmıştım. Sindirim sistemimiz tembelleştiğinde yediğimiz besinlerin en kolay bölümleri sindirilir ve en zor bölümleri sindirilemeden dışkı ile atılır. Sindirimi en kolay olan bölümlerde de büyük oranda karbonhidratlardır. Böylece bedenimiz hep benzin alan fakat hiç bakım yaptırılmamış bir araba gibi yavaş yavaş bozulmaya başlar. İşlevini yerine getiremez ve en büyük hasar bedenimizi saran bağ dokusunda olur.

Bizi saran yumuşak kıvamdaki bağ dokusu zaman içerisinde bozulmuş olan, kolajen ve elastin fibrilleri yerine geri koyamadığı için sıkılığını koruyamaz ve gevşemeye başlar. Bu gevşeme ve sarkma nedeni ile bedenimiz rahat hareket edemez. Hareket kabiliyetini arttırmak için, aynı bir ayağı aşınmış masamızın sallanmasını engellemek için altına kağıt sıkıştırdığımız gibi, gevşeme ile oluşan boşlukları beyaz yağ dokusu ile doldurur. Bu beyaz yağ dokusunu dolgu maddesi gibi kullanıp özellikle bedenin orta noktasından bağ dokusunun altına doldurmaya başlar. Bedenimizin orta noktası GÖBEK, KALÇA ve BASEN bölgesidir.

Ekmek sindirim sistemini tembelleştiriyor

Sindirim sistemini tembelleştiren gıdalardan uzak durup, iyi çalışmasını sağlarsak az yememize veya aç kalmamıza gerek olmadan ideal bedenimize dönebiliriz.

Sindirim sistemini en çok tembelleştiren gıdaların başında ekmek ve hamur işi gıdalar gelir. Bu tür gıdalar, sindirim sisteminin yapması gereken sindirim işlevinin büyük bölümünün dışarıda fabrikalarda yapıldığı ve hazırlanarak yemek için bize sunulduğu gıdalardır. İşte bu nedenle artık sindirim sisteminin pek bir şey yapmasına gerek kalmadan yenildikten sonra hızla enerjiye dönerler. Bu kadar kolay enerji, hiç çalışmadan para kazanmaya benzer. Böyle olunca da, nasıl siz sürekli para yardımı yaparsanız yardım yaptığınız kişi çalışmaz tembelleşir, sindirim sisteminiz de çalışmaz tembelleşir.

Sindirim sisteminin tembelleştiğini nasıl anlarız? Eğer ekmeksiz doymuyorsanız, yemeğin yanında mutlaka makarna pilav istiyorsanız, çok sık acıkıyorsanız, çok tok olduğunuz halde tatlı istiyorsanız sinirim sisteminiz tembeldir. Şimdilik orta bölümde yağ olmayabilir fakat eninde sonunda yağlanacaksınız merak etmeyin.

Bu nedenle ekmek, hamur işi, makarna ve pilav gibi gıdalardan sabah dışındaki öğünlerde uzak durun ve onları yemeyin. Yerine daha çok yemek yiyin veya çiğ badem, fındık ve ceviz yiyin.

Sindirim sisteminiz tembellikten kurtulduğunda merak etmeyin bu gıdaları da ara sıra yiyebileceksiniz. İşte o zaman bu gıdaları yediniz diye de şişmanlamayacaksınız. Aynı bunları yiyip kilo almayan tanıdıklarınız gibi.

Öğünü meyveyle geçiştirmeyin

Meyve çok kolay hazırlanan ve kalori değeri düşünüldüğünde diyet yapan birisi için mükemmel bir öğündür. Meyve söylenildiği gibi zararsız ve kalorisiz bir yiyecekse o zaman yeniden yapılanma döneminde bedeninize çok fazla bir yararı yoktur. Bedeniniz bu dönemde temel yapı ihtiyaçları için proteinlere, yağlara ihtiyaç duyacaktır. Fakat bu besinlerin bedeninize girebilmesi için çok kısıtlı bir sindirim sistemine sahipsiniz. Eğer sindirim sisteminizi lüzumsuz yiyecekler ile doldurur ve bunlar ile oyalarsanız, o zaman ihtiyacı olan besinlere yeterince yer kalmaz.

Bu dönemde sizin değil bedeninizin ihtiyaçları önemlidir. Bu yüzden doğadaki tüm canlılar gibi yemek için uğraşmalı ve bedeninizin ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Öğlen yemeği için ona zaman ayırmalısınız. Kolay diye veya tadından hoşlandığınız için bir öğünü sadece meyve yiyerek geçiştirmeyiniz. Geç bile olsa meyve yemek yerine zaman bulunca güzel bir öğlen yemeği yemelisiniz.

www.meydangazetesi.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın