Mağaza markalı gıda ürünleri için 1 yıl süre

-
Mağaza markalı gıda ürünleri için 1 yıl süre

Mağaza markalı gıda ürünlerinin etiketleri için 6 Ağustos 2017 olan uyum süresi, 1 yıl uzatılarak, 6 Ağustos 2018 tarihine çekildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 30 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

market-reyon-gidahattiMağaza markalı gıda ürünleri

Yönetmelik ile Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’in geçici 1’inci maddesinin ilk fıkrasında yer alan “bir” ibaresi, “iki” olarak değiştirildi.

Böylece mağaza markalı gıda ürünlerinin etiketinde, marka adına üretim yapan üreticilerin marka veya unvanının yazılmasına ilişkin zorunluluğun başlangıç tarihi, 6 Ağustos 2017’den 6 Ağustos 2018’e kadar uzatılmış oldu.

gida-market-gidahattiÜrün etiket bilgileri

Yönetmelik, yurt içinde üretilen ve hızlı tüketim malı niteliği taşıyan mağaza markalı ürünlerin üzerinde ve/veya ambalajlarında, perakende işletmenin ad, unvan veya markasının yanı sıra üreticinin tercihine göre üreticinin ad, unvan ya da markasına da yer verilmesini öngörüyor. Yönetmelik uyarınca söz konusu yazılar, mağaza markasıyla aynı karakterde ve en az bunun yüzde 25’i kadar büyüklükte olabilecek.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir