LYS’de başarı için doğru beslenme tüyoları!

-
LYS’de başarı için doğru beslenme tüyoları!

Türkiye’de milyonlarca öğrenci üniversite yolunda Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için gün sayarken, uzmanlardan sınavda başarı için doğru beslenme önerileri geldi. “Enerji için ye!” diyen uzmanlar, özellikle dışarıda ve açıkta satılan besinler sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmeye yol açabileceği için tercih edilmemesi gerektiği uyarısında bulundular.

Olağan okul sınavlarının dışında hayatın devamında etkili olacak üniversiteye giriş gibi büyük sınav dönemlerinde sınav stresi daha da artıyor. Bu dönemde iştahımız da farklı etkileniyor. Kimi öğrencilerin iştahı açılırken kimilerinin ki kapanıyor. Bazıları için de beslenme alışkanlıkları değişiyor.

sinav-stres-gidahatti

Sınav stresi iştahı kötü etkiler!

Toplu yemek sektörünün önde gelen firmalarından Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Nilay Coşkun, sınav dönemlerindeki beslenmenin pek çok yönüyle sınav başarısına etki ettiğine dikkat çekerek, önerilerde bulundu. Nilay Coşkun, şu bilgileri paylaştı:

“Sınav dönemleri stresin çok yoğun olduğu dönemler. Ve bu dönemlerde, sınava kaç gün kaldığı fark etmez, stres iştahı kötü etkiler. Bu da öğünlerin atlanmasına, konsantrasyonun bozulmasına ve enerjinin düşmesine neden olabilir. Bu dönemde öncelikle sakin olunmalı ve besin seçimlerinde dikkatli davranılmalıdır.

sinav-beslenme-gidahatti

Enerji için YE!

Karbonhidratlar kan şekeri seviyesini etkiler ve beynimizin öncelikli enerji kaynaklarıdır. Lif oranı yüksek tam tahıllı besinler uzun süre kan şekeri seviyesini dengede tutar ve beynimize enerji kaynağı olurlar. Tatlılar gibi kan şekerimizi hızlı ve geçici yükselten besinler ise kısa süreli enerji verir ve sonrasında yorgunluk, dikkat bozukluğu gibi hislere sebep olurlar.

Eyvah! Çocuğumun beslenme çantası…

Öğün atlama!

Her gün benzer saat aralıklarında ana ve ara öğünler yaparak vücudunun kendi biyolojik ritmini oluşturması çok önemlidir. Bu konsantrasyonu artırdığı gibi enerji seviyesini de dengede tutar.

kahvalti-gidahatti

En önemli öğün kahvaltı!

En iyi protein kaynaklarından yumurta içerisindeki kolin isimli bileşenle, zihinsel performansı artırır, hafızayı kuvvetlendirir. Her gün kahvaltıda yumurta tüketilebilir. Ayrıca yulaf, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler gibi enerjiyi uzun süre sabit tutan sağlıklı karbonhidrat kaynaklarına kahvaltıda mutlaka yer verilmelidir.

Susuz kalma!

Susuz kalmak beynimizin işleyişini olumsuz etkileyecektir. Günde 8-10 bardak su içmeyi hedeflemeliyiz.

Kahraman besinler!

E ve B vitaminleri, folat, omega 3 yağ asitlerinin kaynakları zekanın kahramanlarıdır. Tam tahıllı besinler, koyu yeşil sebzeler, ceviz, fındık, badem, keten tohumu gibi yağlı tohumlar, yağlı balıklar ve muz beslenmemizde mutlaka yer almalı. Haftada 2 kez somon, uskumru, ton balığı, lüfer, alabalık gibi yağlı balıkları tüketmeye çalışın.

Ara öğünlerin avantajını kullan!

Çilek, kivi, portakal gibi C vitamini içeren meyveler, ceviz, fındık, badem gibi E vitamini ve çinko içeren kuruyemişler zihnini açar, enerji verir ve tok kalmaya yardımcı olurlar. Ara öğünler bu gibi yiyeceklerin avantajları kullanılmalı.

İyi uyu!

Uykusuzluk öğrenmeyi zorlaştırır, huzursuzluk, sinirlilik hali ve enerji düşüklüğüne sebep olabilir. Günde 7-8 saat düzenli uykunun beden ve zihin performansını artıracağı söylenmektedir.

universite-sinav-beslenme-gidahatti

Sınav Günü ne yemeli?

Sınav günü geldiğinde ise zihne ve mideye iyi gelecek yiyecek ve içeceklerle beslendiğimizden emin olmalıyız.

* Aşırı yağlı, şekerli, tuzlu ve baharatlı yiyecekler zihne ve mideye kötü gelir, bunlar asla tüketilmemeli.
* Bazı bitki çayları, siyah çay, kahve ve kola kafein içeriği sebebiyle huzursuzluk ve çarpıntıya sebep olabileceğinden fark etmeden performans düşüklüğü yaratabilir.
* Dışarıda ve açıkta satılan besinler sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmeye yol açabileceği için tercih edilmemeli.
* Kahvaltı asla geçiştirilmemeli. Hatta yumurta, az yağlı peynir, zeytin, bal/pekmez, ceviz, tam buğday ekmeği, domates, salatalık, yeşil biber taze ve kuru meyvelerden oluşan zengin bir kahvaltı zihinsel fonksiyonların artmasına yardımcı olur.
* Sınav günü sağlıklı olduğu düşünülse bile daha önceden denenmemiş bir besin tüketilmemeli! Vereceği tepki sürpriz olabilir.
* Eğer süt içmek gaz problemine sebep oluyorsa, sınav günü ve öncesinde normal süt yerine laktozsuz süt tüketilmesi daha iyi olacaktır.
* Sınav gününden bir gün önceki gün çok yağlı, ağır gıdalar yerine ton balıklı veya kıymalı makarna, etli sebze yemekleri, ızgara tavuk, et veya balık ve esmer pirinç gibi protein, karbonhidrat, yağ dengeli hafif gıdalar tercih edilmeli.
* Sadece besinlerden gelen enerji yeterli değil, iyi uyku bir sonraki günkü zihinsel performans için çok önemli. Beynin iyi ve rahat bir uykunun verdiği enerjiye ihtiyacı var.
* Püf nokta! Sınava girmeden 30 dakika önce 1 avuç kadar kuru meyve ve ceviz, fındık veya badem enerjini yüksek tutmana yardımcı olabilir. Sınav sırasında enerjinin düşmesine sebep olacak çikolata veya tatlı yiyeceklerden uzak durun.

Kahvaltının önemine 7 bilimsel kanıt

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın