Limonda don tehlikesi

-
Limonda don tehlikesi

Eskişehirli limon satıcısı pazarcılar, geçen yıl kıyı bölgelerde meydana gelen don olayının bu kış da tekrar etme ihtimaline karşı tedirgin oluyor.

Geçtiğimiz kış aylarında uzun bir aradan sonra meydana gelen don olayı limon fiyatlarını adeta uçurmuştu. Kilogram fiyatının 10 lirayı gördüğü limonlar, tane olarak esnaf ve pazarcılar tarafından satılıyordu. Olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok üreticinin zarara uğradığı don olayı yüzünden vatandaşlar da tane ile limon almak zorunda kaldı.


“LİMON OLARAK ÜRÜN YÜZDE 40 DAHA AZ”
Eskişehirli esnaf ve pazarcılar, geçtiğimiz kış aylarında meydana gelen don olayının bu kış da olabilme ihtimaline karşısında tedirgin oluyor. Geçen yıl limon fiyatlarında donun büyük bir rolü olduğunu söyleyen limon satıcısı Şakir Eydemir, “Geçen seneki dondan dolayı bu sene limon üretimi yüzde 40 daha az. Onun için fiyatlar biraz yüksek. Dalından limonu 2,80 liraya kadar alıyorlar. Bunun maliyeti tüccara 4,5-5 lirayı bulur. Ürünü kesmesi, işçiliği, nakliyesi filan limon fiyatını da yükseltiyor. Bu sene üretimin az oluşundan dolayı limonun piyasa fiyatının yüksek olacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

“FETHİYE, KÖYCEĞİZ’DE LİMON SULANSIN DİYE DALINDA BIRAKIYORLAR
Limon satıcısı Eydemir ayrıca, olası don vakasına dikkat çekerek, “Eğer geçen yılki gibi ikinci bir don vakası yaşarsak, durum daha da kötü olur diye düşünüyorum. Özellikle Fethiye, Köyceğiz’de limon sulansın diye dalında bırakıyorlar. Ona da don vurduğu zaman tamamen Mersin’e kalıyoruz. Fiyatlar şuan için normal, çünkü yatağa atılan limonlardan uzun süre beklemeyecek olanlarını ayırıp, iç piyasada kilo ile satış olarak değerlendiriyorlar. Limonun kilosu 3-4 lira tabi boyutuna göre fiyatı da değişiyor. Yani bu paralar limon tüccarını zarar ettirir. Mecbur satmak zorundalar uzun süre bekletemeyecekleri için bunu paraya çeviriyorlar” şeklinde konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın