Lahanasının bakımını ‘merdiven’le yapıyor

-
Lahanasının bakımını ‘merdiven’le yapıyor

Rize’nin Fındıklı ilçesinde yaşayan Zeki Yılmaz, bir buçuk yıldır yetiştirdiği lahananın boyu 3,5 metre olunca merdiven yardımıyla bakımını yapıyor.

Fındıklı’nın Ihlamurlu köyünde çiftçilik yapan 78 yaşındaki Zeki Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evinin önündeki bahçesine 1,5 yıl önce lahana ektiğini söyledi.

Tarladaki lahanalardan yalnızca birinin her gün büyüyüp boy attığını görünce her hafta lahananın boyunu ölçtüğünü anlatan Yılmaz, “Böyle şey olmaz. Bu zamana kadar görülmemiş bir olay. Bunun neden kaynaklandığını çözemiyorum. Tarlamda birden çok lahana fidanı var ama sadece bu böyle uzadı. Hala da uzuyor” dedi.

Adeta çocuğu gibi bakıyor

Tarlasındaki diğer lahanaların boyunun 50 santimetreyi geçmediğine dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bunun boyu diğerlerinden çok farklı. Gittikçe ilerledi ve bu hale geldi. Gün gün takip ediyorum ve ‘tohumundan başka yavru verir mi?’ diye merak ediyorum. Diğer lahanalara kullandığım normal tohumlardan kullandım. Bu kendiliğinden böyle oldu. Boyu uzun olduğu için uzun kazık bağladım ve bir çocuk gibi buna baktım. Yemek yedirip, su içirmedim ama çok iyi ve dikkatli baktım. Her gün aşağı yukarı uzaktan da olsa gözümle baktım. Merdivene inip çıkmak biraz zorlasa da onunla ilgilenmekten çok zevk alıyorum.”

“Çok sık rastlanmayan bir durum”

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Seyis, lahananın farklı çeşitlerinin olduğunu belirtti.

Seyis, “Yurt dışında kara lahananın 2 metre boylarında görüldüğü araştırmalarda tespit edilmiştir. Burada da vatandaşımızın lahana fidanının büyüdüğünü görünce onu odun çubuklarla desteklemiş ve altından yaprakları aldıkça üstten sürgünleri büyümeye devam etmiş. Sürekli ve günlük bakımını da yapınca bu hale gelmiş. Türkiye’de bu tarz lahana büyüme olayları olmakla beraber çok sık rastlanmıyor. Çiftçinin lahana fidanına iyi bakmasından, gübresini ve suyunu iyi vermesinden dolayı böyle bir görüntü ortaya çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

(AA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir