Lahana üreticisinin yüzü gülüyor

-
Lahana üreticisinin yüzü gülüyor

Türkiye’de lahana üretiminde ikinci sırada yer alan Niğde’de, ürünün satış fiyatının yükselmesi çiftçinin yüzünü güldürdü.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehrin lahana üretiminde Türkiye’de ikinci sırada yer aldığını, bölgenin toprak ve iklim yapısının lahana üretimine elverişli olduğunu belirtti.

Toprak yapısının yanı sıra gece ve gündüz arasındaki ısı farkının yüksek olmasının yetiştirilen lahananın kalitesini artırdığını ifade eden Türkmen, “İl merkezinin yanı sıra Bor ve Ulukışla ilçelerinde ağırlıklı olarak lahana üretiliyor. Her yıl 30-35 bin dekar alanda lahana yetiştiriliyor” dedi.

Murat Türkmen, lahanaların “sarmalık” ve “turşuluk” olarak değerlendirildiğini belirterek, her yıl 90-100 bin ton aralığında ürün elde edildiğini kaydetti.

Bu yıl çiftçilerin ürünün satış fiyatlarından oldukça memnun olduğuna değinen Türkmen, “Lahanalarımız kısmen 15-20 kilogram ağırlığında olmaktadır. Kilogramı 30-35 kuruştan satılan lahana üreticileri memnun etti. Geçen yıl fiyatlar 25 kuruş civarındaydı. Kayseri, Adana ve Konya başta olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen tüm illerine lahanamız satılıyor” diye konuştu.

“İHRACAT YAPACAK POTANSİYELİMİZ VAR”

Lahana üretiminin Niğde’nin ekonomisi açısından önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Murat Türkmen, şöyle devam etti:

“En fazla lahana üretimi yapılan Samsun’da, iklimi nedeniyle yılda iki kez ürün alınıyor. Niğde’de tek üretim yapılıyor olmasına rağmen mevsim açısından baktığımızda en fazla ‘beyaz lahana’ üreten il konumundayız. Tarımsal hasıla noktasında çok ciddi katkısı var. Biz de çiftçimizi eğitim, teknik ve destekleme açısından yönlendiriyoruz, bilgilendiriyoruz. Üretimimiz oldukça iyi. Pazar payı bulduğumuzda, ihracat yapacak potansiyelimiz var.”

Lahana üreticisi Metin Kaya da bu yıl kalitenin iyi olması nedeniyle pazar sorunu yaşamadıklarını söyledi.

Kaya, önceki yıllarda istedikleri paraları kazanamadıklarını aktararak, “Bu sene iyi para etmeye başladı. Satışlarımız gayet iyi” ifadesini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir