Kuzey Kore’nin nükleer testi dağı yerinden oynattı!

-
Kuzey Kore’nin nükleer testi dağı yerinden oynattı!

Yeni bir araştırmaya göre Kuzey Kore tarafından 3 Eylül 2017 tarihinde yapılan yeraltı nükleer patlama testi o kadar güçlüydü ki, bir dağın hareket etmesine neden oldu.

Geçtiğimiz yılkı patlama, Kuzey Kore’nin 6. ve en büyük nükleer testiydi. Test için Kuzey Kore’nin başkentinin 640 kilometre Kuzeydoğusundaki Mantap Dağı’nın altındaki bir yeraltı tüneli kullanıldı.

kuzey-kore-kim-jong-un-gidahatti

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un

Nükleer testin detayları gizli tutuluyordu

Ülkenin sansayonel lideri Kim Jong-un, patlamanın başarılı bir hidrojen bombası testi olduğunu öne sürse de; ülkeden sağlıklı bilgi akışı sağlanamadığı için dünyanın geri kalanı bir süredir test alanından yayılan titreşimleri kullanarak testte ne patlaması olduğunu ve testin tam olarak nerede gerçekleştirildiğini anlamaya çalışıyordu.

Uydu görüntüleri patlamanın gizemini çözdü

Kısa bir süre önce bir grup bilim insanı K. Kore’nin iddialarını araştırmanın yeni bir yolunu ortaya koydu. Ekip, bölgenin farklı zamanda çekilmiş yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerini analiz etti.

Görüntüler sayesinde ekip patlamanın Mantap Dağı’nın tam olarak hangi kısmında gerçekleştiğini ve şiddetini belirlemeyi başardı. Elde ettikleri bulguları Science dergisinde yayınlayan ekibe göre patlama 1945 yılında Hiroshima’ya atılan atom bombasından 13 ile 16 kat arasında daha güçlü.

Sismoloji uzmanı Steven Gibbons’un sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaştığı görsel…

Makaleye göre bu büyük patlama dağın yana doğru 3,5 metreye yakın kaymasına ve 30 santime yakın kısalmasına neden oldu. Bu detaylar K. Kore’nin nükleer programı hakkında bilinmeyen bazı gerçekleri gün yüzüne çıkarmış oldu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın