Kuş gribi çıktı, köydeki bütün kanatlılar itlaf edildi

-
Kuş gribi çıktı, köydeki bütün kanatlılar itlaf edildi

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Büyük Boğaziye köyünde yaşanan kanatlı ölümleri için kuş gribi tespiti yapıldı. Köydeki kanatlı hayvanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından itlaf edilirken, ilaçlama da yapıldı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Suriye sınırındaki Büyük Boğazyeri köyünde, yaklaşık 1 hafta önce ölen kanatlı hayvandan alınan numunenin incelenmesi sonucunda, kuş gribi tespit edildi.

mardin-kiziltepe-buyuk-bogaziye-gidahattiBunun üzerine Mardin Sağlık İl Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri köye sevk edildiler.

Kanatlılar itlaf edildi

Köye giden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, kuş gribi virüsünden korunmak amacıyla özel elbiseler ve maskelerle, köydeki kanatlı hayvanların itlafı için çalışma yaptılar.

Kuş gribinin hayvanlar üzerinde etkili olduğunu, insanlarda herhangi bir olumsuzluğun olmadığını belirten ekipler, bir taraftan itlaf edilmesi için hayvanları toplarken, diğer taraftan da kümes ve barınakları ilaçladılar.

kus-gribi-ilaclama-gidahatti“Zararımız karşılansın”

Köy Muhtarı Seyfettin Çiftçi, köyde kuş gribi virüsü vakasının görüldüğünü doğruladı. Köydeki bir kişinin hayvanlarının ölmeye başlaması üzerine durumu aile hekimine bildirdiğini anlatan Çiftçi, şöyle dedi:

“Kanatlı hayvanlarla ilgili bir hastalık belirtisi olduğu söylendi bize. Tarım ve sağlık ekipleri geldi, 1-2 tanesini alıp Elazığ’daki laboratuvara gönderdiler. Laboratuvardan gelen sonuca göre kuş gribi virüsü olduğu söylendi.

kus-gribi-mucadele-gidahattiKöy muhtarı olarak beni aradılar, ‘Geleceğiz köyü karantinaya alacağız’ dediler. Sabah geldiler köyün etrafını kapattılar, tavuk, hindi, ördek ne varsa iki ayaklı tüm hayvanları ‘imha edeceğiz’ diyerek, topladılar. Bunun zararı var tabii ki, köy halkı ne yapacak? Bunun teşhisini istiyoruz aynı zamanda zararımızın da karşılanmasını istiyoruz.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir