Kurutulabilen ilk siyah incir geliştirildi

-


Kurutulabilen ilk siyah incir geliştirildi

Türkiye’nin ilk kurutmalık siyah inciri geliştirildi. Siyah inciri geleneksel kurutmalık incirden ayıran özelliği 3 kat fazla antioksidan özelliği olması.

Dünyanın en önemli incir üreticisi olan Türkiye’de kurutulmuş incir geleneksel olarak Sarılop adı verilen incirden yapılıyor. Yüksek dereceli antioksidan özelliği ile bilinen siyah incir çeşitleri ise yaş olarak tüketiliyor.

Genetik kaynakları incelendi

Türkiye’nin ilk kurutulmaya uygun siyah incir çeşidi ise Aydın’da bulunan İncir Araştırma Enstitüsü’nde yapılan çalışmalar sonucu geliştirildi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanan 273 farklı incir çeşidinin bulunduğu İncir Genetik Kaynakları Parseli’nde yer alan siyah çeşitlerin incelemeye alındığı araştırmada, en uygun çeşitler seçilerek melezleme ve mutasyon ıslahı çalışmalarına tabi tutuldu.

Kansere ve diyabete karşı

Kuruma kapasitesi ve meyve kalitesi olarak Sarılop çeşidine yakın değerlere sahip 3 farklı tipte siyah çeşidi belirlediklerini söyleyen Ramazan Konak, “Kurutmalık siyah incirlerin diğerlerinden farkı 3 kat daha fazla antioksidan özelliğe sahip olması. Bu nedenle anti-kanserojen ve antidiyabetik etkiye sahip” şeklinde konuşuyor.

Tescillendikten sonra önce üreticilerin, ardından da tüketicilerin beğenisine sunulacak siyah kuru incir kuru meyve reyonlarına çeşitlilik getireceğe benziyor.

www.tarlasera.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir