Kuru üzüm piyasasında Rusya paniği

-
Kuru üzüm piyasasında Rusya paniği

TARİŞ Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker, kuru üzümün Rusya’nın ambargosundan etkilenmeyeceğini bildirdi. Türker Rusya’nın sofralık üzüme ambargo uyguladığını piyasanın bunu kuru üzüm gibi anladığını belirterek üreticilere ‘sakin olun’ çağrısı yaptı.

TARİŞ Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker, kuru üzümün Rusya’nın ambargosundan etkilenmeyeceğini bildirdi. Türker, yaptığı yazılı açıklamada Rusya ile yaşanmakta olan krizin bu yılki kuru üzüm piyasasını etkilemeyeceğini belirtti.

‘PİYASAYI ETKİLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Rusya’nın ambargo uygulayacağını açıkladığı tarım ürünleri arasında üzümünde yer almasının bazı üreticiler tarafından ‘kuru üzüme ambargo uygulanacak’ şeklinde yanlış anlaşıldığını ve piyasada panik oluştuğunu kaydeden Türker, “Ülkemizin sofralık üzüm ihracatının üçte ikisi Rusya’ya yapılmaktadır. 2015 yılı ürünü sofralık üzüm ihracatsezonu kapandığı için Rusya’nın uyguladığı ambargonun bu sene için piyasayı etkilemesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

İHRACAT 2 BİN 767 TON

Ambargonun, üzüme etkisinin ancak 2016 yılı Ağustos ayında olabileceğine işaret eden Türker, “Çekirdeksiz kuru üzüme ilerde ambargo uygulansa bile 2014-2015 sezonunda Rusya’ya yapılan kuru üzüm ihracat miktarı sadece 2 bin 767 tondur. Ülkemizin toplam kuru üzüm ihracatı içinde Rusya’nın payı yüzde 2 civarındadır. Bu nedenle Rusya’nın uyguladığı ambargonun kuru üzüm piyasasını etkilemesi mümkün değildir” değerlendirmesinde bulundu. Türker, piyasadaki bazı alıcıların Rusya’nın uyguladığı gıda ambargosunu fırsat bilerek çekirdeksiz kuru üzüm piyasa fiyatlarını düşürmek istediklerine dikkati çekerek, bu ambargonun esas itibarıyla kuru üzümle bir ilgisinin olmadığını, üreticilerin panik yapmamaları gerektiğini kaydetti.

http://www.hurriyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın