Kuru meyve üreticileri ve ihracatçıları Balkan ülkelerine açıldı

-


Kuru meyve üreticileri ve ihracatçıları Balkan ülkelerine açıldı

Üretici ile ihracatçının kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve Antep fıstığı gibi ürünleri dünyaya tanıtma adımları devam ediyor. Kuru Meyve Tanıtım Grubu (KMTG), bu çerçevede Bosna Hersek’te tertip edilen Mostar Fuarı’na (International Economic FairMostar) katıldı.

Fuara Türkiye adına Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Hırvatistan adına Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, Sırbistan adına Başbakan Aleksandar Vučić,Karadağ adına Cumhurbaşkanı Filip Vujanović, Bosna Hersek adına Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Bakir Izetbegović, Dragan Ćoviç ve Mladen Ivanić konuk oldu.

KMTG Başkanı Osman Öz, Balkan ülkelerinde Türkiye’ye ve ürünlerine karşı ilgi olduğunu vurguladı. Öz, bu ilginin rakamlara da sirayet etmesi temennisinde bulundu.

Türkiye’nin Bosna Hersek’e 5,5 milyon dolar tutarında kuru meyve ihracatı olduğunu bildiren Öz, “Balkan ülkelerinde kuru meyvelerimizin daha çok tüketilmesi için tanıtım faaliyetlerimize devam edeceğiz. Burada Bosna Hersek’in yeri önemli. Biz de bunun içinKMTG olarak Mostar Fuarı’nda 40,5 metrekare bir stant ile yerimizi aldık. Kuru meyvelerimizi tattırdık. KMTG standı en yoğun ilgi gören stantlardan oldu.” dedi.

(CİHAN)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir