Küresel süt ürünleri bileşenleri pazarı 59 milyar dolara ulaşacak

-
Küresel süt ürünleri bileşenleri pazarı 59 milyar dolara ulaşacak

Pazar araştırma kuruluşu MarketsandMarkets’in raporuna göre, süt proteini konsantresi, peynir altı suyu proteini, laktoz, kazein ve süt tozu gibi sütten elde edilen bileşenlerde küresel pazar büyüklüğü, yıllık %5,6’lık bileşik büyüme oranı ile 2020 yılında 59,8 milyar dolar olacak.

İnsan beslenmesinde temel rol oynayan sütten elde edilen gıda bileşenleri, endüstride birçok farklı alanda kullanılıyor. Süt bileşenlerinin beslenmedeki benzersiz özellikleri nedeniyle sporculara yönelik ürünlerden bebek mamalarına, pastacılık ürünlerine kadar birçok alanda kullanım alanı olması, sektörün hiç ara vermeden büyümeye devam edeceğinin kesin bir göstergesi olarak nitelendiriliyor.

MarketsandMarkets’in raporuna göre 2014 yılında küresel süt bileşenleri pazarına, en büyük paya sahip olan Asya-Pasifik piyasası damgasını vururken, çeşitlerden en büyük payı süt tozu aldı. Endüstride kullanım açısından ise bütün süt bileşenleri, pazardan pay alıyor.

Son birkaç yılda değişen yaşam koşulları, besin değerleri ve temiz etiketler hakkında artan farkındalıklar ve alım gücündeki artışların, birçok farklı süt ürününe olan küresel talepte hızlı artışlara yol açtığı vurgulanan rapora göre, ayrıca yaşlanan dünya nüfusu için süt ürünleri, sahip olduğu fonksiyonel ve eşsiz protein, karbonhidrat, yağ ve mineral içeriği dolayısıyla da çok cazip bir ürün haline geliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir