Küresel ısınmada Avrupa için kötümser tahminler!

-
Küresel ısınmada Avrupa için kötümser tahminler!

Yapılan bir araştırmaya göre, küresel ısınma konusunda etkili önlemler alınmadığı takdirde, Avrupa’da hava koşulları kaynaklı ölümler, yüzyılın sonunda gelindiğinde yılda 150 bini aşabilecek. Ancak araştırmadaki tahminlerin “abartılmış” olabileceği yorumları da var.

AB Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi tarafından, İtalya Çevre Koruma ve Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Giovanni Forzieri liderliğinde yapılan araştırmanın sonuçları, Lancet Planetary Health’te yayınlandı.

the-lancet-planetary-health-kapak-gidahattiKüresel ısınma kaynaklı ölümler 50’ye katlanacak

Araştırmada referans olarak alınan 1981-2010 yılları arasında Avrupa’da aşırı sıcaklık gibi hava koşulları nedeniyle yılda 3 bin ölüm gerçekleştiği belirlendi.

İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için önlem alınmazsa, 2100 yılına gelindiğinde ise bu sayının 50’ye katlanarak, 152 bine ulaşabileceği hesaplandı.

Araştırmaya göre, sera gazı salınımı ve ağır hava koşulları kontrol altına alınmazsa, bu yüzyılın sonuna kadar Avrupa’daki nüfusun üçte ikisinin değişen doğa koşullarından etkilenmesi bekleniyor.

hava-kirliligi-gidahattiHava kaynaklı hastalıklar

Hava durumu kaynaklı hastalıkların 2100 yılı itibariyle Avrupa nüfusunun 3’te 2’sini etkileyeceğini belirlediklerini bildiren araştırmacılar, bu oranın 1980-2010 döneminde yüzde 5 seviyesinde olduğuna dikkat çektiler.

Kıyılarda gerçekleşen seller yüzünden yılda altı olan ölümlerin de, yüzyılın sonunda yılda 233 kişiye yükselebileceği öngörüsünde bulunuldu.

Ölümlerin en büyük nedeni sıcak hava

Özellikle Güney Avrupa’da “uç seviyedeki hava durumuna bağlı erken ölümlerin” en büyük çevresel risk faktörü haline geleceği belirtilen araştırmada, bu tehdidin başlıca gerekçesi ise küresel iklim değişikliğinin yol açtığı sıcak hava dalgalarının görülme sıklığındaki artış olarak açıklandı.

Güney Avrupa başta olmak üzere iklim nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 99’unun, sıcak hava dalgası yüzünden olabileceği vurgulandı.

Araştırmadaki tahminler, dünyadaki sera gazı salınımında hiçbir azalma ve ağır hava olaylarının etkisini azaltmak için bir politika değişikliği olmayacağı varsayımıyla yapıldı.

sicak-hava-gunes-gidahatti“Tahminler abartılı”

Araştırmanın yazarlarından Dr. Giovanni Forzieri, iklim değişikliğinin 21. yüzyılda insan sağlığını tehdit eden en büyük unsur olduğunu, küresel ısınma bir şekilde kontrol altına alınmazsa 350 milyon Avrupalının her yıl yıkıcı iklim olaylarına maruz kalacağını söyledi.

Ancak araştırmadaki oldukça kötümser tahminler, tartışmalara da yol açtı.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Paul Wilkinson, araştırma sonuçlarının tedirgin edici olduğunu dile getirirken, Seul Ulusal Üniversitesi’nden Jae Young Lee and Ho Kim tarafından yazılan ve Lancet Planetary Health Dergisi’nde de yer alan yorumda, araştırmadaki tahminlerin abartılmış olabileceği değerlendirmesi yapıldı. Söz konusu yorumda, insanların gelişen tıp teknolojisi, klima sistemleri ve ısı izolasyonu yardımıyla ağır hava koşullarına ayak uydurdukları ve bu olaylardan zamanla daha az etkilendiklerinin altı çizildi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir