Kurban eti pişirmenin püf noktaları!

-
Kurban eti pişirmenin püf noktaları!

Kurban Bayramı öncesinde kurban eti ile ilgili püf noktaları paylaşan Dedeman İstanbul Aşçı Başı Ali Kaplan, kurban etine hiçbir şekilde su temas ettirilmemesi, etin 12 saat geçmeden dolaba konulmaması gerektiği uyarısında bulundu. Dolaba ilk giren et, ilk çıkartılarak tüketilmeli…

Kurban Bayramı’nda etin pişirilmesi ve saklanmasıyla ilgili uyarılarda bulunan Dedeman İstanbul Aşçı Başı Ali Kaplan, öncelikle etlerin temiz bir ortamda kesilmesi gerektiğini söyledi. Kaplan, kurban eti pişirmenin püf noktalarını anlattı.

dedeman-ali-kaplan-gidahatti

Dedeman İstanbul Aşçı Başı Ali Kaplan

Kavurma yüksek ateşte, ızgara kısık ateşte

Kurban etinin kendi yağında kavrulması gerektiğinin altını çizen Ali Kaplan, “Kurban etini kavurma yaparken kısık ateş yerine yüksek ateşte pişirin. Kısık ateşte pişirilmesi etin sulanmasına neden olur. Etin kendi yağı var ise kuyruk yağı veya tereyağı eklemeden kendi yağında ve ağzı kapalı olarak kavurun. Kavurmayı koyun ve kuzu etinin but ve kol kısmından, dana etinin ise sırt ve kol- kürek kısmından hazırlayın. Koyun ve kuzu etine su koymayın. Fakat dana etinden kavurma yapıyorsanız çok az su ilave edin” önerisinde bulundu.

et-izgara-gidahattiKurban etini ızgara yaparken kısık ateşte pişirilmesi gerektiğini belirten Kaplan, etleri çevirirken çatal kullanılmamasını özellikle vurguladı. Kaplan, “Eti çevirirken çatal kullanırsanız eti deler, içindeki suyu salmasına neden olur. Bu da hem lezzetin hem de besin değerinin düşmesi demektir. Az pişmiş ya da çok pişmiş etleri tercih etmeyin. En sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri ızgara diğeri de buharda pişirmektir. Ancak mangal yaparken etin ateşe çok yakın olması kanserojen maddelerinin açığa çıkmasına neden olur” diye konuştu.

“Etli yemeklerin yanında portakal suyu için”

Etli yemeklerin C vitamini bakımından zengin olan sebzelerle pişirilmesini veya tüketilmesini öneren Dedeman İstanbul Aşçı Başı Ali Kaplan, “Etler posa ve C vitamini bakımından fakir, demir, b12, folik asit ve vitamin yönünden zengindir. Bu yüzden etli yemeklerinizin yanında mutlaka portakal suyu için. Sofranızdan salatayı ihmal etmeyin. Böylece etin sindirimini kolaylaştırmış olursunuz” dedi.

portakal-suyu-gidahatti“Eti dondurduğunuz tarihi kaydedin”

Etin dondurucuda en fazla 1 yıl saklanabileceğine vurgu yapan Kaplan, etin dondurulduğu tarihin de kaydedilmesini önerdi. Kaplan, “Buzluğunuza etleri parça parça poşetleyerek muhafaza edin. Etinizi hemen kullanacaksanız buzlu şekilde pişirebilirsiniz, hemen kullanmayacaksanız buzdolabında çözülmesini sağlayın. Buzluğa ilk giren ilk önce çıkar kuralını uygulayın. Donmuş ürünlerinizi çözdürüp, tekrar buzluğa atmayın. Kısa süre içinde tüketin.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir