Kuraklık, El Nino ve diğer felaketler için yeni bir yaklaşım gerekiyor

-
Kuraklık, El Nino ve diğer felaketler için yeni bir yaklaşım gerekiyor

El Nino ve neden olduğu kuraklık tüm dünyada 60 milyon insanı etkilerken, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Tarım Kalkınma Fonu’ndan (IFAD) Josefina Stubbs, 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi’nde bir araya gelecek olan liderlere güçlü bir mesaj verdi.

IFAD’ın Ortak Başkan Yardımcısı ve Baş Stratejisti Josefina Stubbs, acil durum desteği arzının talebe yetişemediğini söyledi. Stubbs, krizden krize yetişemeyeceklerini, insanların şoklarla baş ederek kendileri için yeterli gıdayı üretebilecekleri ve acil durum yardımına ihtiyaç duymayacakları uzun dönemli gelişim yatırımları yapmaları gerektiğini ifade etti.

yoksulluk-gidahatti

Yoksulluk ve iklim değişimi

Küresel bir sorun olan iklim değişimi, yılda 22,5 milyon insanın yerini değiştirmesi ile sonuçlanan aşırı hava koşulları ve doğal felaketlere yol açıyor. Günde 62.000 insanın yer değiştirdiği bu hareket yerel ve bölgesel istikrarsızlığa neden olabiliyor. Bununla birlikte insanların kırsal alanlardan ve çiftçilikten uzaklaşması tüm ülkelerin gıda güvencesini tehdit edebiliyor.

FAO: Ağır hava koşulları, gıda güvenliği için tehdit!

Stubbs, gelişmekte olan ülkelerdeki yoksul insanların, etkilerle baş edecek ve toparlanacak kaynaklara sahip olmadığı için felaketlerden daha fazla etkilendiğini, bu kişilerin felaket ortamında dahi gelir elde edeceği fırsatlar araması nedeniyle, bu fırsatları yaratmaya odaklanmaları gerektiğini ifade etti.

Mevcut El Nino, dünyanın birçok yerindeki tarım ürünlerini olumsuz etkiledi ve yalnızca Güney Afrika’da 32 milyon insanın aç kalmasına neden oldu. Bu sayının yıl sonu itibariyle 49 milyona çıkması bekleniyor. Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, kuraklık nedeniyle ortaya çıkan acil gereksinimlerin karşılanması için en az 3,6 milyar dolara ihtiyaç var. Bu miktarın yarısından daha azı toplanabildi.

Küresel gıda faturası beş yılın en düşük seviyesinde!

tarım-gidahatti

Uluslararası Tarım Kalkınma Fonu ve gelişim hamleleri

Afrika’da en kötü etkilenen ülke olan Etiyopya’da, hasadın %75’i kaybedildi. Ayrıca en az 10 milyon insan için acil gıda desteğin ihtiyaç duyuluyor. Uluslararası Tarım Kalkınma Fonu, 10 yıldan uzun bir süredir buradaki küçük ölçekli çiftçilerle birlikte çalışarak, onları kuraklığın etkilerine karşı daha dirençli hale getirmeye çalışıyor. Sulamaya, su hasat tekniklerine ve erken uyarı sistemlerine yatırım yapılmış ve sürdürülebilir su kullanımı eğitimi verilmiş olsa, bu topluluklar mevcut kuraklıkta gıda yardımına ihtiyaç duymayacaktı.

Stubbs şunları sözlerine ekledi: “IFAD olarak, felaketlere karşı direnç geliştirmenin işe yaradığını ve insanları zor duruma düşmekten koruduğunu gördük. Ancak, uzun dönemli gelişime yatırım yapmak için küresel bağlılık gerekiyor.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın