Kullanılmış bitkisel yağları mısır koçanı kullanarak arıtmayı başardılar!

-
Kullanılmış bitkisel yağları mısır koçanı kullanarak arıtmayı başardılar!

Ankaralı gençlerin bilim maratonu başladı. Günümüze kadar ödül alan birçok projenin Türk sanayisinde hayata geçtiği, bu projeleri geliştiren öğrencilerin ise icatları ile dünyanın sayılı üniversitelerinden burs almaya hak kazandıkları 25. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nda; enerji, teknoloji, çevre, sağlık, gıda, otomotiv, denizcilik, inşaat ve ulaşım gibi sektörlere yönelik çözümler öne çıkıyor.

MEF Eğitim Kurumları tarafından, 1991 yılından bu yana, günümüz sorunlarına bilimsel çözüm önerileri getiren tüm dünyadan lise öğrencilerini destekleyen Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması, 10 Mayıs’ta başladı.

mef-bilim-maratonu-gidahatti

Bu yıl çeyrek asrı geride bırakan yarışmanın açılış törenine katılan Harvard & MIT Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Toner, konuşması ile genç mucitleri üç gün boyunca kamuoyunun ve jüri üyelerinin önünde sürecek olan bilim maratonu için yüreklendirdi.

mef-bilim-maratonu-mehmet-toner-gidahatti

MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen 25. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’na aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 27 farklı ülkeden 579 proje başvurusu yapıldı. Bilim dünyasının tanınmış isimleri tarafından gerçekleştirilen ön elemeyi başarı ile tamamlayarak finale kalmaya hak kazanan 169 öğrenci, açılış sonrasında üç gün boyunca birbirinden yaratıcı ve çarpıcı projelerini sunacakları stantlarının başına geçtiler.


Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü kimin oldu?

Ankara’dan finale kalmaya hak kazanan Milli Eğitim Vakfı Koleji Özel Ankara Okulları Fen Lisesi, MEV Özel Ankara Fen Lisesi ve Özel Samanyolu Anadolu Lisesi öğrencileri, MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde 21 farklı ülkeden 169 yetenekli lise öğrencisi ile birincilik için yarışmaya başladılar.

Açılış törenine katılarak lise öğrencilerine hitap eden Harvard & MIT Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Toner’in yanı sıra Arıkanlı Holding Genel Koordinatörü Halil Ünlü, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve MEF Okulları Genel Müdürü Azmi Özkardeş de sergi alanını ziyaret ederek öğrencilerden projeleri ile ilgili bilgi aldılar.

Enerji, çevre, sağlık, gıda sektörleri öne çıkıyor

Günümüze kadar ödül alan birçok projenin Türk sanayisinde hayata geçtiği, bu projeleri geliştiren öğrencilerin ise icatları ile dünyanın sayılı üniversitelerinden burs almaya hak kazandıkları yarışmada bu yıl, enerji, teknoloji, çevre, sağlık, gıda, otomotiv, denizcilik, inşaat ve ulaşım gibi sektörlere yönelik çözümler öne çıkıyor.


Endüstriyel Üretimde Geleceğin 10 Trendi

mef-bilim-maratonu-ogrenci-proje-gidahatti

Yaşlanma karşıtı nano-malzeme geliştirilmesinden alzheimer ve akciğer kanseri gibi hastalıkların tedavisine, patlama yükü bulunan alanlarda gaz kaçağı tespiti yapan robotlardan, atık lastiklerin geri dönüştürülerek apartman duvarlarında kullanılmasına, uçuş süresi ile maden içinde konum belirlenmesinden, doğal su kaynaklarını kirleten kullanılmış bitkisel yağların ve makine yağlarının mısır koçanı kullanılarak arındırılmasına kadar Türk ve yabancı lise öğrencileri tarafından geliştirilmiş projeler, dünyanın bilimsel araştırma geleceği için umut veriyor.

mef-bilim-maratonu-stant-ögrenci-gidahatti

13 Mayıs 2016 Cuma günü son erecek olan 25. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nın ödül töreni, MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde gerçekleşecek. Ödül töreninde her dalda birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülü kazanan öğrenciler ile projeyi yöneten danışman öğretmenlere para ödülü, sergiye katılan tüm öğrencilere, danışman öğretmenlere ve okul müdürlerine ise başarı belgeleri ve anı plaketleri sunulacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir