Kredi kartı ile internetten alışveriş onayına süre uzatımı

-
Kredi kartı ile internetten alışveriş onayına süre uzatımı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), daha önce 17 Ağustos’ta başlayacağı duyurulan kredi kartları ile online alışveriş için onay verilmesi uygulaması için süreyi, 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzattı. Kart sahipleri söz konusu tarihe kadar onay vermedikleri takdirde kredi kartları, 1 Ocak 2018’den itibaren internetten alışverişte kullanılamayacak.

Kredi kartıyla yapılacak online alışverişte, kullanıcı onayı zorunluluğu getiren uygulamanın süresi uzatıldı. Daha önce 17 Ağustos’ta başlayacağı açıklanan uygulama, 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacak.

online-alisveris-internet-kadin-gidahattiAçıklama BDDK’dan

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, konuya ilişkin açıklamasında, banka kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi için kart hamilinin talebinin alınması şartı getirdiklerini ve bankalardan 17 Ağustos’a kadar bunun tamamlanmasını istediklerini anımsattı.

mehmet-ali-akben-gidahatti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben

Burada önceliklerinin kart sahiplerini herhangi bir olumsuzluğa karşı korumak, dolandırılmasını önlemek ve siber saldırılara karşı da tedbir almak olduğunu bildiren Akben, bugün geldikleri noktada her ne kadar talepler alınmış olsa da, bu işin banka bazında farklı hızlarda yürütüldüğünü gözlemlediklerini kaydetti.

Bankaların farklı kanallardan müşterilerine ulaşmaya çalıştığını, ancak yaz dönemi olması nedeniyle müşterilere ulaşmada birtakım güçlükler olduğunu ifade eden Mehmet Ali Akben, “Buradaki gayemiz, kart hamillerinin korunması. e-ticaretin engellenmesi gibi bir gayemiz olamaz. e-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için hem bankalarımızın görüşlerini hem de gelen taleplerini aldık ve kurul olarak bu süreyi 31 Aralık 2017’ye kadar uzattık. Bu süreyi yine takip edeceğiz.” dedi.

Buna göre, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kredi kartıyla internetten alışveriş yapabilmek için müşteri onayı gerekecek. Kart sahipleri bankalarına bildirimde bulunmadığı takdirde online alışveriş yapamayacak.

kredi-karti-internet-odeme-gidahattiYeni kartlar online alışverişe kapalı gönderilecek

BDDK’nın kararıyla, bankalar artık kredi kartlarını müşteriye online alışveriş özelliği kapalı olarak gönderecek. Kartını internette alışveriş için kullanmak isteyen kart sahibi, bankanın müşteri hizmetleri ile görüşüp internet kullanımı için gerekli onayları verdikten sonra online alışveriş yapabilecek.

Mevcut kartları online alışverişte kullanmaya devam edebilmek için ise kredi kartı sahiplerinin 31 Aralık 2017 tarihine kadar bankalara onay vermesi gerekecek. Aksi takdirde 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm bireysel banka kartı ve kredi kartları, yurtiçi ve yurtdışı sitelerden yapılan tüm elektronik ticaret işlemlerine kapatılacak.

Kredi kartları üzerinden verilen otomatik ödeme talimatları ise kapsam dışında bulunuyor. Daha önce verilmiş otomatik ödeme talimatları, 1 Ocak 2018’de yürürlüğe konulacak uygulamadan etkilenmeyecek.

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, Türkiye’de 176 milyon banka ve kredi kartı ile geçen yıl internetten yapılan alışverişlerin tutarı 68,5 milyar lira.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir