Koyun ve keçi kırkımı beceri ister!

-
Koyun ve keçi kırkımı beceri ister!


Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen eğitimleri başarıyla tamamlayan sertifikalı kırkımcılar, koyun ve keçileri bağlamadan kırkımlarını yapabiliyorlar. Sertifikalı kırkımcı yetiştirilmesinin ekonomik boyutu kadar hayvan refahı açısından önemine dikkat çeken Birlik Başkanı Hasan Kılınç, projenin tamamlanmasının ardından Ankara’da yılda en az bir kez kırkılan bir milyonun üstünde küçükbaş hayvanın kırkımının bağlanmadan makine ile gerçekleşeceğini söyledi.

kirkim-gidahattiTürkiye’de ilk kez Ankara’nın Beypazarı ilçesinde düzenlenen sertifikalı kırkım elemanı yetiştirme kursunun ikincisi, Mart ayı içinde yine Ankara’da düzenlenecek. Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç ikinci eğitimin, Ankara’nın güney bölgesinde yer alan ilçelerden birinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

Sertifikalı kırkımcı yetiştirilmesinin ekonomik boyutu kadar hayvan refahı açısından önemine dikkat çeken Birlik Başkanı Kılınç, projenin tamamlanmasının ardından Ankara’da yılda en az bir kez kırkılan bir milyonun üstünde küçükbaş hayvanın kırkımının bağlanmadan makine ile gerçekleşeceğini söyledi.

Ankara’nın makineli ve modern kırkım noktasında Türkiye’ye öncülük yaptığını belirten Hasan Kılınç, “Küçükbaş hayvanların bağlanmadan tekniğine uygun kırkılması, zamandan tasarruf olduğu gibi hayvan refahı anlamında da büyük önem taşıyor. Her sene 10 binlerce hayvanımız bağlandığı ve tekniğine uygun kırkılmadığı için ölüyor. Sertifikalı kırkım elemanları ile ölümlerin de önüne geçeceğiz” dedi.

hasan kilinc-gidahattiProfesyonel kırkım yapan eleman sayısının hem ülke genelinde hem Ankara’da yetersiz olduğunu vurgulayan Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, “Hem Ankara’da hem de ülke genelinde yetiştiricilerimiz kırkımcı bulmakta zorlanıyor. Her yıl kırkımcı bulanamadığı için zamanında kırkımı yapılamayan hayvanlar nedeniyle ülke olarak kilo artışı noktasında kayıplar yaşıyoruz. Zamanında kırkım yapılmayan hayvanlarda kilo artışı kayıpları kadar hayvan sağlığı da riske giriyor. Yeteri kadar kırkım elemanı bulunmayan Ankara’da sertifikalı kırkımcılığın küçük ve ortaboy hayvan işletme sahipleri için de ek gelir olanağı sunuyor” diye konuştu.

Kılınç, sertifikalı kırkımcılar sayesinde Ankara Keçisinde tiftikte, merinos ırkı hayvanlarda ise yapağıda kalite artışı beklediklerini söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir