Kolesterol testi öncesi aç kalmaya gerek yok

-
Kolesterol testi öncesi aç kalmaya gerek yok

Uzmanlardan oluşan bir grup, çoğu insanın kolesterol testi için kan vermeden önce aç kalmasına gerek olmadığını ifade etti.

Araştırmacılar, yemek yedikten 1 ile 6 saat sonra alınan sonuçlar ile aç kaldıktan sonra alınan sonuçlar arasında önemli bir fark olmadığını belirledi.

Çalışmanın yazarı, Danimarka ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden Kopenhag Üniversitesi’nden, Dr. Borge Nordestgaard uygulamanın en erken zamanda hiçbir sorun olmadan başlatılabileceğini söyledi. Nordestgaard, “günümüzde aç kalma prosedürü kan örneğini alan laboratuvarlar tarafından uygulanıyor. Bu laboratuvarlar prosedürü hemen değiştirebilir, bu sayede kimse aç kalmaz. Biz, Danimarka’da bunu yaptık. Hastalar, klinisyenler ve laboratuvarlar yani herkes bu değişikliği memnuniyetle karşıladı,” diye konuştu.

Nordestgaard, doktorların hastalara kolesterol testinden önce aç kalmaları gerektiğini söylediğini, insanların bu nedenle sorgulamaksızın aç kalma prosedürüne alıştığını söyledi.


Tam yağlı süt ürünleri daha mı sağlıklı?

Araştırmacılar, European Heart Journal dergisindeki yazılarında, lipit paneli olarak bilinen kolesterol testi için insanların 8 saat süreyle aç kaldıktan sonra kan verdiği bilgisini verdi.

laboratuvar-gidahatti

Danimarka’da farklı bir kolesterol testi uygulaması

Danimarka 2009 yılında aç kalma şartı olmaksızın kolesterol testi yapmaya başladı. Araştırmacılara göre bu uygulamanın avantajlarından biri, aç kalma kısmının atlanması ile hastaların, doktorların ve laboratuvarların işinin kolaylaşması. Öte yandan bu değişiklikle hastaların test yaptırma olasılığı da artıyor.

Yeni analiz için uluslararası bir araştırmacı ekip bir araya gelerek Nurses’ Health Study, Kopenhag Genel Nüfus Çalışması ve Kalp Koruma Çalışması gibi büyük çalışmaların verilerini inceledi.

Araştırmacılar, aç karnına kıyasla aç karnı olmadan yapılan testin; trigliseritler, toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol ve HDL (iyi) kolesterol gibi kolesterol testinde genellikle ölçülen maddelerin seviyesinde önemli değişikliğe neden olmadığını belirledi.


Yüksek tansiyon için günde bir bardak nar suyu

Araştırmacılar, “hastaların lipit testine daha fazla uymaları için, aç karnı şartı koşmayan lipit profillerinin rutin kullanımını tavsiye ediyoruz,” dedi.

kan-tahlili-gidahatti

Aç karnı kolesterol testi istenecek istisnalar

Araştırma ekibi; yüksek trigliserite (veya kan yağları) sahip, panktreatit hastalığını atlatmakta veya yüksek trigliserite yol açan  belirli ilaçlara başlayacak olan bireylerden aç karnı kolesterol testi istenebileceği uyarısında bulundu.

Nordestgaard insanların lipit profili testine aç karnı gitmekten vazgeçmesi, hatta gittiği laboratuvarı kolesterol ve trigliserit testinden önce aç karnı olma şartı koşmaktan vazgeçmeye yönlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir