Kök hücre alanındaki gelişmeler, tedavide çığır açacak

-
Kök hücre alanındaki gelişmeler, tedavide çığır açacak

Kök hücre alanındaki gelişmelerin son derece hızlı olduğunu belirten TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Türkiye’nin bu konuda oldukça iyi bir yerde olduğunu kaydetti.  “ Kök hücre konusunda yapılacak yeni buluşlar, var olan bir kısım hastalıkların tedavisinde inanılmaz ölçüde çığır açıcı bir çare gibi görünüyor” diyen Acar, kanser, gıda ve beslenme olmak üzere üç çalışma grubu oluşturduklarını ve  aktif olarak, ulusal ve uluslararası alanda faaliyetler geliştirdiklerini bildirdi.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, kök hücre alanındaki gelişmelerin son derece hızlı olduğunu belirterek, “Bu konuda Türkiye de iyi bir yerde. Öyle görünüyor ki kök hücre konusunda yapılacak yeni buluşlar, var olan bir kısım hastalıkların tedavisinde inanılmaz ölçüde bir çığır açıcı bir çare gibi görünüyor” dedi.

Gıda söylemlerinde kime inanacağız?

kok-hucre-gidahatti

“Kök hücre, kanser, gıda ve beslenme grubumuz aktif şekilde çalışıyor”

Bilim akademileri gibi dünyada önemli, yeni ve öncelikli konularda ön açıcı, yol gösterici çalışmalar yapmaya gayret ettiklerini anlatan Acar, bunların arasında kök hücre, kanser, gıda ve beslenme, çevre, bilim, eğitim gibi konularda çalışma gruplarının olduğunu, enerji grubunu da oluşturacaklarını belirtti.

Acar, sağlıkla ilgili kök hücre, kanser, gıda ve beslenme olmak üzere üç çalışma grubunun aktif olduğunu vurgulayarak, bunların hepsinin ulusal ve uluslararası alanda tüm paydaşları dahil ederek, bazı faaliyetler gerçekleştirdiklerini anlattı.

Gıda söylemlerinde kime inanacağız?

kok-hucre-2-gidahatti

Ümit verici gelişmeler…

Acar, kök hücre alanındaki gelişmelerin son derece hızlı olduğunu belirterek, “Bu konuda Türkiye de iyi bir yerde. Öyle görünüyor ki kök hücre konusunda yapılacak yeni buluşlar, var olan bir kısım hastalıkların tedavisinde inanılmaz ölçüde bir çığır açıcı bir çare gibi görünüyor. İnşallah umudumuz, gayretimiz de o yöndedir” dedi.

TÜBA’nın önemli, öncelikli ve yeni konulara ağırlık verdiğini çünkü kaynaklarının sınırlı olduğunu ifade eden Acar, çalışma grupları oluşturup, faaliyetler gerçekleştirdiklerini vurguladı. Kök hücrenin, kanserin çalışma grupları arasında yer almasının bunun önemini ifade ettiğini belirten Acar, kök hücre alanında ciddi, ümit verici gelişmeler olduğuna dikkati çekti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın