Koca: İzinli genler, modifiye edildiği için yeniden izin sürecinden geçti

-
Koca: İzinli genler, modifiye edildiği için yeniden izin sürecinden geçti

Yaptıkları başvuruyu sonuçlandıran Biyogüvenlik Kurulu’nun genetiği değiştirilmiş 6 mısır çeşidi ile 2 soya çeşidine onay vermesine ilişkin açıklamalarda bulunan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, izin verilen genlerin daha önce kabul edildiğini, ancak modifiye edildiği için tekrar izin sürecinden geçtiğini söyledi.

AB’nin kabul ettiği GDO’lu yemlere izin çıktığını vurgulayan Koca, “Aslında izin verilen yemler yeni bir çeşit değil. Daha önce üretilen GDO’lu yemin geliştirilmiş hali. Yani modifiye edilmiş şekli de denebilir. Bu bir izin süreciydi ve bu sona erdi. Ancak daha önceden yaptığımız başvuruların incelenmesi devam ediyor. İzin verilen GDO’lu yem sayısının ilerleyen dönemlerde artacağını düşünüyoruz” dedi.

“Türkiye’nin yem hammaddesi yeterli değil”

Türkiye’nin GDO’lu yeme ihtiyacı olduğunun altını çizen Koca, “Tüm hayvancılık sektörü bu yemlere ihtiyaç duyuyor. Çünkü Türkiye’de üretilen hayvan yemi hammaddesi yeterli gelmiyor. Üretilen yem hammaddesi yem ihtiyacının yarısını karşılıyor. İthal etmek gerekiyor. Dünyada ticarete konu olan soyanın da yüzde 90’ı GDO’lu. Yani GDO’suz soya bulmak neredeyse imkânsız” dedi. Koca, GDO’lu mısır genleri için izin alınmasına rağmen, Türkiye’nin mısır üretiminin şu an için yeterli olması dolayısıyla getirilmediğinin de altını çizdi.

BESD-BİR, 11 Mayıs 2015’te genetiği değiştirilmiş 14 mısır, 9 soya, 4 kolza ve 10 pamuk olmak üzere 37 çeşidin hayvan yemlerinde kullanılması için başvuru yapmıştı. Biyogüvenlik Kurulu tarafından bugüne kadar 7 soya ve 25 mısır çeşidi olmak üzere toplam 32 çeşide, sadece hayvan yemi olarak kullanılmak üzere onay verildi.

Toplam 59 onaylı GDO’lu ürüne izin verilen AB’de, söz konusu ürünler gıda ve yem amaçlı olarak kullanılıyor. Türkiye’de ise gıda amaçlı olarak GDO’lu ürün kullanımı kanunen yasak durumda.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir