Kısırlık, 2050’de çiftlerin yüzde 70’inin sorunu olabilir

-
Kısırlık, 2050'de çiftlerin yüzde 70'inin sorunu olabilir

Tüp bebek tedavisinin zaman değişen zaman ile birlikte çok daha fazla yaşamın içerisinde yer aldığını belirten Op. Dr. Osman Denizhan Özgün,  “Eskiden kısırlık oranlarında kadın ve erkek payı yaklaşık yarı yarıyaydı, şimdi vakaların 3’te 2’si erkek. Hatta 2050 yılında çiftlerin yaklaşık yüzde 70’inin kısırlıkla ilgili problemi olacağı söyleniyor” dedi.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, yaptığı açıklamada, özellikle son 20-30 yıldır değişen zaman ve gelişen teknoloji ile insanoğlunun belli bedelleri yaşamak zorunda kaldığına işaret etti.

Erkeklerdeki kısırlık oranının arttığını bildiren Op. Dr. Özgün, dünyada yapılan araştırmalara göre yaklaşık 30 bine yakın toksik maddenin var olduğunu kaydetti.

Günlük yaşam içerisinde söz konusu toksik maddelere fazlaca maruz kalındığına dikkat çeken Özgün,  bu durumun kısırlık vakalarını erkeklerde fazlasıyla artırdığına dikkat çekti.

Bebek özlemi çekenlerin yeni umudu Doğurganlık aşısı

kisirlik-2-gidahatti

Op. Dr. Özgün, şunları kaydetti:  “2050 yılında çiftlerin yaklaşık yüzde 70’inin kısırlıkla ilgili problemi olacağı söyleniyor. Bu oran artmaya da başladı. Özellikle erkekler bu işte en fazla mağdur olanlar. Onun için mutlaka evlilikten sonra çocuk yapmayı düşünseler de düşünmeseler de mutlaka tüp merkezlerine gelerek spermleriyle, kişinin muayenesiyle basit bir inceleme yaparak bir karar verilmesi gerekiyor. Çünkü hiç ummadığımız bir anda böyle bir problemle karşı karşıya kalabiliriz.

Tüp bebek günümüzde çok fazla yaşamın içerisine girdi. Tüp bebek töntemi çok olağan ve kolay bir hal aldı. İnsanların da artık eski tepkileri yok. Çünkü biz aslında zaten doğal bir şey yapıyoruz. Spermle yumurtanın buluşmasına laboratuvar ortamında yardımcı oluyoruz. Onun için bu tip yöntemlere başvurmakta hiç bir tereddüt yaşanmamalı.”

Tüp bebek tedavisinde son yenilikler…

Kısırlık-anne-baba-bebek-gidahatti

Tüp bebek tedavisi sürecinde bunlara dikkat!

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin de bilgiler veren Op. Dr. Özgün, “Tedavi süreci, zaman açısından baktığımızda, eskiye göre biraz daha kısaldı. Eskiden 1,5 ay civarında süren tedavi süreci, şimdi 2 hafta içerisinde tamamlanabiliyor. Tedavide zaman içerisinde ortaya çıkan yenilikler tedavi süresinin de kısalmasını sağladı. Çiftlerin sigara, alkol gibi tedaviyi direkt etkileyen şeylerden uzak durmalarında fayda var. Bunun dışında başvuracakların merkezin direktifleriyle bu süreci kısa sürede atlatmaları mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın