Kışın en çok tüketilen çorbası

-
Kışın en çok tüketilen çorbası

Türkiye’nin ilk gurme ev yemeği zinciri Meal Box, mevsime göre verilen yemek siparişlerini analiz etti. Sonuçlara göre, kış mevsiminin en çok tüketilen yemeği, mercimek çorbası oldu.

Soğuk kış günlerinde artan hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak için daha sağlıklı beslenmek gerekiyor. Gurme ev yemeği zinciri Meal Box, anne yemeğinin ayaküstü yenen yemeklere göre popülaritesinin arttığı bu günlerde, mevsime göre verilen siparişleri analiz etti. Sipariş analizlerine göre, birçok hastalığa olumlu etkileri bulunan mercimek çorbası, kışın en çok sipariş edilen ve tüketilen çorbası oldu.

Meal Box Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Murat Demirhan, besleyici özelikte olan sıcak çorbaların kışın daha çok tüketildiğini söyledi. Menülerinin mevsime göre değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Demirhan; “Meal Box olarak menümüzde 60 farklı yemek çeşidimizle hizmet veriyoruz. Mevsim sebzelerine göre değişiklik gösterebilen menümüzde mevsiminde tüketilmeyen çoğu sebzeyi kullanamamaya özen gösteriyoruz. Tüketicilerin önerilerine göre de oluşturduğumuz menülerde bu zamana kadar siparişlerin mevsime göre değişiklik gösterdiğini gözlemledik.” dedi.

Yazın tüketilen zeytinyağlı ve beyaz etin, kışın yerini çorba, kırmızı et ve kuru fasulye gibi baklagillere bıraktığını ifade eden Demirhan, şifa kaynağı mercimek çorbasının bu mevsimin en çok tercih edilen yemeği olduğunu kaydetti. Demirhan; “Sağlıklı beslenme konusunda artık daha duyarlı olan tüketici, yararını bildiği ve mevsimine uygun gıdaları tercih ediyor.” şeklinde konuştu.

Besin değeri yüksek
Kırmızı taneleriyle yemeğe lezzet katan, şifası bol mercimek çorbası besin değeri açısından da yüksek bir değere sahip. Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşüren, kalp dostu mercimek çorbası yüksek oranda lif içermesi nedeniyle şeker hastaları için de önemli besinler arasında yer alıyor. Zengin potasyum içermesi dolayısıyla yüksek tansiyonu düşürücü etkisi bulunan mercimeğin, içeriğinde bulundurduğu besin ögelerinin kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azalttığı da biliniyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir