Kış aylarına doğal koruma: Pitaya

-
Kış aylarına doğal koruma: Pitaya

Ülkemizde de son dönemlerde bilinirliği artan pitaya, içeriğindeki C vitaminin etkisiyle güçlü antioksidan bir özellik gösteriyor.

Bu egzotik meyve ülkemizde yeni yeni tanındığı için yetiştiği ülkelerdeki farklı kültürlerin etkisiyle pitaya, pitahaya, ejder meyvesi, çilek armudu, kaktüs meyvesi ya da dragon fruit olarak anılabiliyor.

Yaz sıcaklarının yavaş yavaş geride kaldığı bu günlerde vücudumuzda kendini soğuk ve dondurucu günlere hazırlıyor. Bu hazırlık sürecinde zengin içeriği ile doğal bir koruyucu olan egzotik diyarların tropikal meyvesi pitaya, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı doğal bir kalkan görevi üstleniyor. Türkiye’de Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan pitayanın kan basıncını düşürmesi, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçmesi ve zayıflamaya yardımcı olması diğer faydaları arasında yer alıyor.

Pitaya kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, içeriğinde fazlaca bulunan C vitamini etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendiren ve C vitamini etkisiyle antioksidan etkisi göstererek vücudu hastalıklardan koruyan pitayanın sağlık açısından birçok farklı faydası bulunduğunu belirtiyor. Kümeli, “pitayanın içinde kalsiyum oldukça fazla olduğundan kemiklerin gelişimi ve sağlığı açısından olumlu etkilerde bulunuyor. Kan basıncını düşürdüğünden yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor, iyileşme sürecine destek oluyor. Bol miktarda likopen içeren pitaya, likopenin etkisiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.” açıklamasını yapıyor.

Cilt ve göz kuruluğuna en doğal çözüm

Düşük şeker oranıyla Tip 2 diyabet hastalığının da önemli destekçilerinden olduğunun altını çizen Kümeli, pitayada yok denecek kadar az kalori olduğunu bununla beraber lifli yapısı sayesinde de zayıflamaya yardımcı olduğunu vurguluyor. Vücudun nem dengesini koruması nedeniyle özellikle cilt kuruluğu yaşayanlar için pitayanın en doğal çözümlerden biri olduğunu ifade eden T. Kümeli, içeriğindeki potasyum sayesinde özellikle göz kuruluğu çekenler için önemli bir destek olduğunu da kaydediyor.

Malezya’dan Türkiye’ye tropikal yolculuk

Pitaya; Malezya, Meksika, Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Vietnam, gibi birçok farklı yerde yetişen ve kaktüsgiller ailesinden bir bitkinin meyvesi. Ejder meyvesi olarak da biliniyor. Pembe, kalın ve farklı kabuğunun altında susama benzer siyah çekirdekleri olan beyaz ya da kırmızı bir meyve.

Beyaz ya da kırmızı denmesinin nedeni ise pitayanın iç kısmının hangi renkte olacağının türünden türüne göre değişiklik göstermesi. İsmine gelince, henüz ülkemizde yeni yeni bilinirliği arttığı için yetiştiği ülkelerin farklı kültürlerinin etkisiyle pitahaya, ejder meyvesi, çilek armudu, kaktüs meyvesi ya da dragon fruit olarak söyleniyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir