Kırmızı ette nitritsiz üretim mümkün mü?

-
Kırmızı ette nitritsiz üretim mümkün mü?

Son olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser uyarısı ile gündeme gelen işlenmiş et ürünlerinde nitrit kullanımı, ürünlerin pazara uygun hale getirilmesinde zorunluluk taşıyor. Araştırmacılara göre, henüz hiçbir madde nitritin sağladığı etkilerin hepsini tek başına sağlayamıyor, ancak ilerleye dönemde yeni teknolojiler ve bitki kaynaklı bileşen kombinasyonları, nitrit kullanımını azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir.

Trends in Food Science & Technology dergisinde sonuçları yayınlanan çalışmada, nitrit yerine kullanılabilecek maddeler ve teknolojiler araştırıldı. Chungnam Ulusal Üniversitesi araştırmacısı Amali Alahakoona liderliğinde yürütülen çalışmada, tüketicilerin organik ve doğal ete olan taleplerinin arttığı ve endüstrinin bu talebi karşılamak için hızla nitrit alternatifleri aramaya başladığı vurgulanıyor.

Hiçbir maddenin tek başına nitritin yerini alamayacağını belirten araştırmacılar, et endüstrisinin önünde aşılması zor bir engel bulunduğunu ve çözümün sadece yeni alternatifler aramakla değil yeni teknolojiler de kullanarak gelebileceğini belirttiler.

Araştırmacılara göre en etkili yaklaşım; düşük miktarlarda nitrit kullanımına devam etmek, gerekli açıkları kapatmak için yeni bitki ve mikroorganizma kaynaklı ek bileşenlerin ve en tehlikeli patojenik mikroplara karşı engelleyici rol üstlenebilen diğer et işleme teknolojilerinin birlikte kullanılması olabilir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir